16. september 1996 kell 22:00

Tugev mark liitub ERMiga

Intervjuus ajalehele Etelä-Saimaa ütles peaminister, et aeg on küps marga ERMiga sidumise otsuse langetamiseks. Samas ta kinnitas, et marga vahetuskursimäära ei hakata ametlikult mõjutama, kuna see ärataks kohe tähelepanu ning vähendaks Soome usaldusväärsust.

Paljude analüütikute hinnangul tähendab see seda, et valitsus ei püüa marga kurssi alandada ning et mark võib ERMiga liituda märksa tugevamana, kui seni arvati.

Interbanki ökonomisti Sampsa Laine prognoosi järgi on Soome marga kurss Saksa marga suhtes ERMiga ühinemisel alla 3,05 või isegi alla 3,03.

Soome Postipankki peaökonomisti Ari Aaltoneni oletuse kohaselt liitub mark ERMiga praegusel tasemel, igatahes mitte nõrgemana.

Pärast peaministri mõtteavaldust hakkas mark tugevnema, kuna paljud Soome eksportöörid hakkasid oma teenitud välisvaluutat vahetama markade vastu. Põhjuseks on asjaolu, et nad ei usu enam, et mark võidakse ERMiga siduda nõrgemana. Kui enne Lipponeni intervjuud oli Soome marga kurss Saksa marga suhtes 3,0225, siis eile tugevnes see 3,018ni.

Ehkki Lipponen ei andnud selget vihjet marga sidumise tähtaja kohta, arvab osa analüütikuid, et küsimus on nädalates, mitte kuudes. Sobivaks otsuse tegemise hetkeks peavad nad nädalalõpul peetavat Euroopa Liidu majandus- ja rahandusministrite Dublini nõupidamist, mil saab selgeks riikide ja eriti Prantsusmaa 1997. a eelarve, millel on valuutaliidu (EMU) loomise seisukohalt otsustav tähtsus.

OKO panga peaökonomist Matti Huomo ei usu, et otsus langetatakse enne 20. oktoobril Soomes peetavaid Euroopa parlamendi valimisi. Handelsbanken Finlandi peaökonomist Carlo Erakallio peab aga kõige tõenäolisemaks tähtajaks novembrit.

Soome Kauppalehti tõdeb oma kommentaaris, et rahaliidu loomise poliitiline tahe on Euroopas nii tugev, et soomlastel lihtsalt tuleb seda arvestada. Tegelikult on ju valuutaliit sõja järel kasutatud Bretton Woodsi püsikursisüsteemi, 1970. aastate kursikõikumiste ja ELi valuutasüsteemi EMS edasiarendus, mille eesmärk on tagada riikide stabiilne majandustõus. EMU läheb siiski kaugemale, kuna ta näeb ette ühise valuuta ja keskpanga loomise. REUTER-KL-ÄP

Hetkel kuum