29. september 1996 kell 22:00

Autokütuse aktsiis tõuseb 60 sendi võrra

Neljapäeval andis valitsus heakskiidu mootorikütuseaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu lisale, mille kohaselt tõuseb 1997. aasta 1. jaanuaril autobensiini aktsiisimäär 50% võrra.

Praegu on autobensiini aktsiisimäär 1,20 krooni, alates järgmisest aastast 1,80 krooni. Teede- ja sideminister Kalev Kukk kinnitas, et järgmiseks aastaks on kavandatud mootorikütuse aktsiisi tõus on ühekordne ning aasta keskel teist tõusu ei tule.

Statoili turundusjuht Marko Allikson märkis, et tarbijat eesootavat 70sendilist bensiini väljamüügihinna tõusu (aktsiisi määra tõusuga suureneb ka käibemaks) ei suuda kütusefirmad bensiini omahinna alandamisega kinni hoida.

Valitsuse pressiesindaja Maarika Saarna-Siimanni sõnul on aktsiisi tõus tingitud 1997. a riigieelarve eelnõu heakskiitmisest valitsuses. 1997. a riigieelarve näeb ette mootorikütuste ja -õlide, v.a diislikütuse, aktsiisi tõstmise 50% võrra. Aktsiisist laekuv raha on läheb teede- sideministeeriumile, katmaks teede korrashoiu kulutusi.

Eelnõu koostaja, rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna käibemaksutalituse juhtaja Ain Ulmre pidas silmas vajadust ühtlustada Eestis rakendatavad mootorikütuse aktsiisimäärad järk-järgult Euroopa Liidu määradega. Euroopa Liidu direktiivide kohaselt on 1993. a 1. jaanuarist autobensiini minimaalne aktsiis 287 ECUd ehk 4370 krooni 1000 liitri kohta, Eestis on see praegu 1200 krooni. ÄP

Hetkel kuum