29. september 1996 kell 22:00

Saksamaa valmistub töölisrahutusteks

Saksamaal on käärimas 1950. aastate sündmusi meenutavad töölisrahutused, sest Bonn valmistub lammutama oma kuulsat sõja järel loodud sotsiaalhoolekandesüsteemi.

Saksamaal seisab ees raske sügis, kuna ametiühingud ähvardavad korraldada streigi, kui Bonn peaks kärpima kulutusi 70 miljardi marga võrra, et viia riigi majandus kooskõlla Euroopa rahaliidu nõuetega.

Tööinimeste jaoks on hell probleem kavatsus vähendada haigustoetust. Tüli haigustoetuste pärast koos uue seadusega, mis annab tööandjale vabad käed tööliste vallandamisel, on ajanud ametiühingute kannatuste karika üle. Olukord on muutunud pingeliseks, kui arvestada, et detsembris algavad tuleva aasta palgaläbirääkimised.

Saksa töölised on aastaid saanud kuue nädala jooksul sajaprotsendilist kompensatsiooni haiguspäevade eest ning nende puhkus kestab kuus nädalat.

Uus seadus näeb ette, et haigustoetust makstakse kuni 80 protsenti normaalpalgast. Otsus vallandas protestitormi, mis meenutas 1957. aastat, kui tööandjad püüdsid toetusi vähendada.

Tööandjad teatasid, et kavatsevad arutada küsimust ametiühingutega, märkides, et Saksa seadus keelab poliitilised streigid. REUTER-BNS

Hetkel kuum