3. oktoober 1996 kell 22:00

Soome mark avaldab mõju Rootsi kroonile

Välismaailma silmis on majandusliku olukorra paranemisel Soome olnud Rootsist kogu aeg ühe sammu võrra ees. Nüüd siis paistab, et Soome ühendab ka marga ERMiga varem kui Rootsi oma krooni.

Viimasel ajal on spekulatsioonid marga võimaliku ERMiga liitumise üle suurendanud marga ostupalavikku ning Soome mark on tugevnenud nii Rootsi krooni kui Saksa marga suhtes.

Soome keskpank sooviks, et ERMiga ühinemisel oleks Soome marga kurss Saksa marga suhtes 3:1. Kuid marga viimase aja liigne tugevnemine muudab selle väljavaate järjest ähmasemaks, sest keskpanga jõupingutustele vaatamata on kurss nüüd langenud alla kolme marga.

Shveitsi panga UBS valuutaanalüütik Peter von Maydell usub, et mark liitub ERMiga suhteliselt tugevana ning et see avaldab Rootsi kroonile nõrgestavat mõju. «Kui mark läheb valuutakursimehhanismi kursiga 3,05--3,10 Saksa marga suhtes, mis on praegusest natuke nõrgem, siis hakkab Rootsi kroon ilmselt nõrgenema.»

Von Maydell ennustab, et Rootsi krooni kurss Saksa marga suhtes jääb siis tasemele 4,40 krooni, mis on umbes viis ööri nõrgem kui praegune kurss.

Rootsi valuutakaupmehed usuvad, et Soome marga liitumine ERMiga avaldab Rootsi kroonile lühema aja jooksul positiivset mõju. Aga kuna enamik neist on veendunud, et Rootsi krooni sidumine ERMiga võtab veel tükk aega, siis ei ole keegi nõus ennustama krooni kurssi ERMiga ühinemise hetkel.

Nad rõhutavad, et kuna krooni liitumine ERMiga muutub aktuaalseks alles tuleval aastal, võib olukord väga palju muutuda, mistõttu praegu on seda kurssi võimatu öelda. DI

Hetkel kuum