18. november 1996 kell 22:00

Hoiupank motiveerib oma juhtivtöötajaid

Hoiupanga juhatuse aseesimehe Priit Halleri sõnul on optsiooni eesmärgiks panga juhtkonna motiveerimine.

Omanike esmahuvi on aktsia hinna tõus, kuna nii tõuseb ka nende investeeringu väärtus. Maailmas on tavaline, et sama instrumendi kaudu üritatakse motiveerida ka ettevõtte juhtkonda.

Hoiupanga 150 000 aktsia suurune optsioon müüakse töötajatele veel sel aastal ning seda on võimalik realiseerida ühe aasta möödudes.

Süsteem peaks toimima nii: Hoiupanga Väärtpaberite AS sõlmib optsiooni saajaga lepingu, milles sätestab töötaja õiguse osta aasta möödudes mingi hulk Hoiupanga aktsiaid fikseeritud hinnaga.

Kui palju aktsiaid ühel töötajal on võimalik osta, pole Halleri sõnul veel kindlaks määratud.

Optsiooni hindu ja fikseerimise kuupäevi ei soostunud Haller kommenteerima. «Nii väikesel turul kui Eesti tekitaks see asjatuid spekulatiivseid liikumisi,» sõnas ta.

Optsiooniga ei kaasne tingimust, et selle saaja peab pangas töötama mingi kohustusliku aja.

Hoiupanga aktsiaoptsioon erineb oluliselt Ühispanga omast. Ühispank otsustas emiteerida oma töötajatele uusi aktsiaid. Hoiupanga järelevalvenõukogu aktsionäride üldkoosolekule uute aktsiate emiteerimise ettepanekut ei teinud.

Hoiupanga Väärtpaberite AS ostab kokku optsiooni ulatuses aktsiaid ning müüb need Hoiupanga töötajatele.

«Kui optsioone müüa, peavad olema ka aktsiad, mille pealt neid müüa,» lausus Haller. Aktsiate kokkuostmise aeg ei ole Halleri sõnul fikseeritud. Kuna tegemist on Eesti turu jaoks suure aktsiakogusega, võib see aega võtta mõned kuud.

Hetkel kuum