24. november 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Reformierakonna juhatus võtab järgmisel nädalal seisukoha järgmise aasta riigieelarve eelnõu menetluse suhtes.

Reformierakonna fraktsiooni liikme Jürgen Ligi sõnul ei tohiks erakonna taktika lubada menetluse käigus lauskriitikat teha, kuna erakond on eelarve eelnõu eest vastutanud.

Reformierakonnal on võimalus eelarve menetlust kõvasti pidurdada ja takistada, kui punktid, mida erakond on algusest peale nõudnud, ei lähe sisse, ütles Ligi. BNS

Ühispank müüb tuleval aastal pärast saneerimisprogrammi läbiviimist osaluse laevandusfirmas Hansatee, ütles Eesti Ühipanga juhatuse esimees Ain Hanschmidt.

Hanschmidti sõnul toetab Ühispank Eesti-Soome laevaliiklust kui laenaja, mitte kui omanik. Samas kuulub treasury-tehingute tulemusena Ühispangale 42% Hansatee aktsiatest. BNS

Eesti monopoolse metallieksportija AS Eesti Metallieksport (EMEX) üheksa kuu käive oli 223 miljonit ning kasum 19,3 miljonit krooni.

Tänavu esimesel poolaastal olid samad näitjad vastavalt 146,3 ja 12,1 mln krooni.

Erastamisagentuur müüb 5% EMEXi aktsiaist käimasolevas aktsiate avalikus müügis. EMEXi aktsiakapital on 100 mln krooni.

Ostutaotlusi EMEXi aktsiate ostmiseks saab pankades esitada 9. detsembrini. BNS

Alates esmaspäevast töötab ASi Eesti Tubakas peadirektorina Raigo Roosve.

Seni töötas Roosve Keila kaubanduskeskuse tegevdirektorina. Varem on ta olnud RASi Eesti Loto arendus- ja ASi Chips tegevdirektor.

Roosve on lõpetanud Eesti põllumajandusülikooli ning saanud koolitust ka müügi- ja juhtimiskursustel nii Eestis kui välismaal.

Eesti Tubaka juhatuse liige ja senine peadirektor Boris Oks jätkab tööd ettevõtte tuumikinvestori Swedish Match AB Ida-Euroopa divisjoni nõunikuna.

Roosve alustas Eesti Tubaka juhtimise ülevõtmist sel nädalal. BNS

Alates 1. jaanuarist 1997 kavatseb AS Pärnu Vesi tõsta vee ja kanalisatsiooni hinda elanikele 35% ja teistele tarbijatele 25% ulatuses.

1 m³ vett hakkab elanikele senise 3 kr asemel maksma 4 kr, kanalisatsioonitasu tõuseb neljalt kroonilt 5.50-le m³. Teised tarbijad, kes seni maksid m³ vee eest 6.50, peavad uuest aastast maksma 7.95. Kanalisatsioonitasu tõuseb 9.25-lt 11.75-le.

Hinnatõus on seotud kohalike omavalitsuste keskkonnaprogrammiga, mille investeeringuist peab Pärnu Vesi katma omavahendite arvel 3,55 mln kr, millele lisandub 0,386 mln kr pangaprotsendi, teenustasu ja agenditasu katmiseks, ütles Pärnu Vee finantsdirektor Jane Mets. ETA

Eesti suurima kangete alkohoolsete jookide tootja AS Liviko üheksa kuu realiseerimise netokäive oli 378 mln ning puhaskasum 31,2 mln kr. Tänavu I poolaastal olid samad näitajad vastavalt 213 mln ja 16,8 mln krooni.

Erastamisagentuur müüb käimasoleva aktsiate avaliku müügi käigus 5% Liviko aktsiatest. Liviko aktsiakapital on üle 37,3 miljoni krooni.

Liviko aktsiate ostutaotlusi saab pankades esitada 9. detsembrini. BNS

AS E-Betoonelement sõlmib eeldatavasti sel nädalal lepingu tänavuse aasta suurima objekti, Lätis ehitatava kartulihoidla, varustamiseks ehituselementidega, teatas firma tegevdirektor Jaan Valbet.

Lepingu sõlmib E-Betoonelement ehituse peatöövõtja, Rootsi Skanska AB Läti tütarettevõttega. Skanska ehitab Lätis kartulikrõpsutehast omavale firmale Latfood Adazi lähedale kartulihoidla.

E-Betoonelement saadab autodega piki maanteed Harku tehasest Adazisse 27 m pikkused ja 3 m laiused katuseelemendid. «Transpordi seisukohalt on see huvitav projekt,» märkis Valbet.

E-Betoonelement varustab ehituspaneelidega ka Astlanda keskuses nurgakivi saanud Hoiupanga uue peahoone ja parkimismaja ehituse peatöövõtjat SRV Eesti Ehitus OÜ. ÄP

AS Tarmel ületas selle kuu keskel eelmise aasta müügikäibe 47 miljonit krooni, teatas ettevõtte kommertsdirektor Aare Paloots.

Oktoobrikuu käive oli Tarmeli seni suurim, 5,9 mln krooni, lisas Paloots. Selle aasta käive tuleb Tarmelil tema kinnitusel 54 mln krooni ning firma kasumiks eeldatavasti pool miljonit krooni.

Kodumööbli tootja Tarmel ekspordib 80% toodangust Lääne-Euroopasse ja Skandinaaviasse.

Tarmeli eelmise aasta käive oli 46,7 mln krooni ja kasum 0,5 mln krooni. ÄP

Tallinnfilm otsustas hakata vahendama eesti filme välisriikidesse ning moodustas selleks filmimüügi osakonna, pakkudes vahendusteenust kõigile Eestis filme tootvatele firmadele.

Esimene katse vahendada eesti filme välismaale on Tallinnfilmi jaoks osavõtt 6.--12. detsembril Moskvas peetavast rahvusvahelisest filmi-, video- ja telemessist, teatas Tallinnfilmi arendusgrupi esindaja Ilmar Raag. Tallinnfilm läheb Moskva messile kahekümne eesti filmiga. BNS

Erastamisagentuuri ja Eesti Panga kokkuleppe järgi läheb Painküla tärklisetehase erastamata varade müügist laekuv raha Eesti Pangale.

Nõukogu otsustas kolmapäeval, et Painküla tärklisetehase seni erastamata varad tulevad müüki avalikul enampakkumisel. Nõukogu otsuse tegi võimalikuks erastamisagentuuri ja Eesti Panga kokkulepe, mis tugines Eesti Panga ja valitsuse varasemale kokkuleppele.

Eesti Pank garanteeris 1991. a Painküla tärklisetehasele antud laene 137 mln kr ulatuses. Et äriprojekt ebaõnnestus ja laenu ei õnnestunud tagastada, oli Eesti Pank sunnitud laenud kinni maksma. BNS

Kaunases asuv Leedu riiklik lennufirma Lietuva Airlines ostab endale osa kohti Estonian Airi lennukites Tallinna--Vilniuse--Tallinna liinil.

See tähendab, et Lietuva Airlines avab Tallinna liini, kuigi ei hakka sõitma oma lennukitega, vaid kasutab Estonian Airi lennukeid. Lepe sündis Leedu lennuameti teatel Leedu-Eesti läbirääkimistel 21. novembril Vilniuses.

Leedu firmale minevate piletite arvu ja hinna määravad pooled vastavalt 9. ja 10. detsembril allakirjutatavale lepingule. BNS

Riikliku uudisteagentuuri ETA maksuvõlad on viimase poole aasta jooksul kiirelt kasvanud ja ulatuvad praegu maksuameti andmeil 2,019 mln kroonini, koos viivistega aga 3,14 mln kroonini.

ETA on enim võlgu sotsiaalmaksu -- 1,309 mln kr. Käibemaksu on ETA jätnud maksmata 473 839 ja üksikisiku tulumaksu 236 766 kr.

Tiit Vähi kinnitas ETA eelmisel reedel strateegiliste ettevõtete nimekirja. Osa nende ettevõtete aktsiaid võib valitsus erastada, aga lõplikult saab seda teha riigikogu loal. Suurtes võlgades ETA on seni eri vormides rahalist toetust saanud valitsuselt. BNS

ESSi kindlatel andmetel on EVK osakaal turvateenuste turul alla 30%, mitte 35%, nagu on kirjas eelmises Äripäevas, ütles firma turundusdirektor Jaanus Vihand. Eesti Vabariigi Eriteenistuse lõi Jaan Toots 1988. aastal.

Hetkel kuum