25. november 1996 kell 22:00

Panga pankrot tekitas Jaapanis rõõmu

Pankrotile vaatamata jätkas panga 859 ametnikku tööd ning maksis klientidele raha välja, mida panga 53 filiaali toimetasid soomusautod.

Hanwa pankrot ei mõjutanud oluliselt Tokio börsi, ehkki teiste piirkondlike pankade kursid mõnevõrra langesid. Jaapani jeen pääses vapustusteta.

Kui päris täpne olla, siis viimase kahe aasta jooksul on Jaapanis olnud kaks panga pankrotti -- üks eelmisel aastal ja üks selle aasta algupoole.

Kuid mõlemal juhul said kliendid enne oma raha kätte ning mõlemal juhul loodi kohe uus pank tegevust jätkama. Antud juhul on erinevuseks see, et uue panga loomine vana asemele on keelatud.

Jaapani valitsust on ammu kritiseeritud selle pärast, et ta on suhtunud liiga heldekäeliselt ja leebelt nii pankadesse kui finantsinstitutsioonidesse, kes sattusid suurtesse raskustesse pärast 1980. aasta kinnisvarabuumi. Hanwa panga pankrotti vaadeldakse nüüd kui esimest sammu pangasektori elujõu taastamisel.

Hanwa pangal, mis rajati 1941. aastal, on olnud probleeme pikka aega.

Viimasel ajal on seal tippjuhid vahetunud iga natukese aja tagant ning 1993. aasta augustis lõpetas halbade laenude eest vastutanud panga asepresident Tomosaburo Koyama oma elu kodumaja ukse ees enesetapuga. DN

Hetkel kuum