28. november 1996 kell 22:00

Konjunktuur ja investeeringud

See ilmneb Soome tööstus- ja tööandjaorganisatsiooni (TT) uuringust. Selgub, et kui suurematel ettevõtetel on mahti kergemalt hingata, siis väikeste ja keskmisete firmade tulevik on üsna tume.

Senine majandustõus on enamikku väikeettevõtteid jätnud puudutamata, seetõttu oleks nende tegevust vaja stimuleerida uute investeeringutega, väidab TT tegevdirektor Johannes Koroma. Ta ei ole rahul ka valitsuse tegevusega, kes on süvendanud firmade seas ebakindlust seoses ettevõttemaksuga.

TT uuringu põhjal vähenevad tööstusinvesteeringud tuleval aastal ning firmad on tulevikuprognoosides õige ettevaatlikud. Oktoobris korraldatud firmade küsitlemine näitas, et 32% vastanute arvates konjunktuur lähikuudel paraneb, 55% arvab konjunktuuri püsivat senisel tasemel ning üksnes 13% uskus, et see halveneb.

Sügise jooksul on konjunktuur oluliselt paranenud metsa- ja metallitööstuses ning mõnevõrra keemiatööstuses. Üsna lootusrikas on praegu trükitööstus ning veidi loodavad olukorra paranemisse tarbekauba- ja ehitustööstus.

Lähema poolaasta jooksul suureneb toodang stabiilselt, eriti metsa- ja metallitööstuses. Kuid tootmise suurenemine pole mingit kergendust toonud töötuse probleemile. Ainult metallitööstuses on hõive mullusest suurem, muudes tööstusharudes jätkub aga töötajate arvu vähenemine.

Samal ajal kui Soomes räägitakse kapitalipuudusest, on seda tänavu järjest ohtramalt voolanud riigist välja rahvusvahelistel börsidel noteeritud aktsiatesse ja obligatsioonidesse. Seda kinnitavad Soome Panga andmed. Kui eelmise aasta lõpul oli niisuguseid investeeringuid 33,9 miljardit Eesti krooni, siis selle aasta septembri lõpuks oli see summa juba enam kui kaks korda suurem -- 69,2 miljardit Eesti krooni. Suurema osa investeeringutest on teinud kindlustusfirmad, pangad jm finantsasutused. Põhilised börsid, kus soomlased tegutsevad, on Londoni, New Yorgi ja Tokio börs.

Võrdluseks olgu öeldud, et Soome tööstusfirmad olid aasta algul teinud pikaajalisi investeeringuid välismaistesse firmadesse ja tehastesse kokku 175 miljardi Eesti krooni eest.

Kui soomlased on olnud aktiivsed väljapoole investeerijad, siis välismaalased on endisest enam tundnud huvi Helsingi börsi vastu.

Septembri lõpul oli välismaalaste käes Soome aktsiaid 241,7 miljardi Eesti krooni eest. Opstock Pankkiiriliike hinnangul on välisinvesteerijate osakaal Helsingi börsi käibes 50--60%. See on muu hulgas suurendanud üksikaktsiate hinna kõikumist. DI-KL

Hetkel kuum