9. detsember 1996 kell 22:00

Vasar kolib äärelinna

Renoveerimata hooned, millest saaks Pärnu maanteel veel nüüdisaegse büroopinna välja ehitada, võib peale Vasara müüki ühe käe sõrmedel üles lugeda, kinnitas kinnisvarabüroo Uus Maa tegevdirektor Urmas Laur.

«Maja müük oli sundkäik, nii saime panga ees tulekahju kustutatud ja käima ei läinud halvem stsenaarium,» lausus Renaldo Kirs. Hoone oli panditud ja sellest tulnuks panga kasuks loobuda, lisas ta.

Vasara hoonekompleksi ostis kinnisvara hooldusfirma AS Demades, mille omanik on Alo Rauk. Ostja plaanib kõigepealt administratiivhoone büroopindadeks ümber ehitada, et seejärel välja rentida.

Tuleva aasta esimesel poolel kolib Vasar kogu tootmise Pärnu maanteelt ära Vana-Narva maantee galvaanikatsehhi, rääkis Kirs. «Kogu hoonete ja masinate müügist saadud raha suuname selle arenguks,» kinnitas ta.

Pärnu maantee eelis võrreldes kesklinnaga on parkimisplatside ehituseks vajaliku vaba maa olemasolu, lausus ASi ERI kinnisvara müügidirektor Ahto Ader.

Kui osa hooneid maha lammutada, tekib Vasara kvartalis ka parkimisvõimalus, kommenteeris Vasara ostnud Alo Rauki äripartner Priit Kajari. «Ühe hoone lõhume kindlasti maha ja teeme parkimisplatsi kuni sajale autole,» märkis ta.

Aderi väitel on pealinna äritänavatest Pärnu maantee suur konkurent Narva maantee oma soodsa asukoha tõttu kesklinna ja sadama läheduses. «Praegu on Pärnu maantee areng aga veidi ees,» lisas Ader.

Aderi sõnul on Pärnu maanteel rendihind tõusnud sarnaseks rendihindadega Tallinna kesklinnas, kus büroohooneid renditakse keskmiselt 150 kuni 200 krooni ruutmeetrist.

Tallinna Panga vanemprojektijuht Hannes Kuhlbach on öelnud, et Pärnu maantee büroohoonete rendihind peaks tulevikus olema 50-- 100 krooni vahemikus.

50 krooniga võib seal praegu laopinna välja anda, kommenteeris Priit Kajari. «Ma ei kujuta ette, et kui me seal büroo korda teeme, siis sellise hinnaga selle rendile anda saame,» tähendas ta.

Kajari väitel on renoveeritud büroopinna eest võimalik saada ka Pärnu maanteel vähemalt 150 krooni ruutmeetrist.

Urmas Lauri väitel võib tulevikus Pärnu maantee ääres büroohooneid juurde tulla, kui tööstusettevõtted kolima hakkavad. «Mingil hetkel teenib kinnisvara pealt märksa enam kui tootmisest,» on ta veendunud.

«Vaevalt, et Kalev tööstuse välja viib ja piimakombinaadist ka ei ole seda kuulnud,» väitis Kajari. Soodsasse tööstusrajooni Kalevist alates kuni Järvevana teeni jäävad ka ARS ja suusavabrik, tõdes ta.

Lisaks Pärnu ja Narva maanteele nimetavad kinnisvaraärimehed Tallinnas veel Liivalaia tänava häid võimalusi. «Suure potentsiaaliga ala, aga seal on palju elamuid, mille büroodeks ümberkujundamine oleks pikem protsess,» lausus Urmas Laur.

Endla tänava miinuseks pidas Laur aga ühesuunalist liiklust. «Kui liiklusskeemi ei muudeta, siis mina küll selle tänava äritulevikku ei usu,» lisas ta.

Hetkel kuum