10. detsember 1996 kell 22:00

Lumiforest müüb täna autobaasi katteta aktsiaid

Esimese enampakkumise, mille 4. novembril võitis AS Sareta, luges Lumiforesti nimel tegutsenud advokaadibüroo HETA nurjunuks. Sareta juhatuse esimees Henno Liiv on sootuks teisel arvamusel, leides, et ostu-müügitehingu sõlmimist takistab puudulik info autobaasi pandi- ja laenulepingute kohta.

Saaremaa autobaasi erastamislepingu sõlmis 1995. aasta 9. augustil erastamisagentuuriga AS SAB Heigo Kuura isikus. Lepingu kohaselt oli ostuhind 3 miljonit ja investeerimiskohustus 4,7 miljonit krooni. Samas lepiti kokku, et ostja pandib autobaasi varad 2,2 mln kr väärtuses erastamisagentuurile, kuni kogu summa on tasutud. Ostja võttis ka kohustuse varasid kolmandatele isikutele mitte pantida.

Heigo Kuura ajas asja kavalalt. Ta võttis ostusumma tasumiseks Hansapangast laenu, kusjuures käendajana oli nõus esinema AS Lumiforest. Erastamisagentuur väidab, et AS SAB, mis tänavu veebruaris registreeriti ümber ASiks Pecunia, on ostuhinna täies ulatuses tasunud. Et Pecunia ei suutnud ise pangalaenu kustutada, kasseeris pank raha sisse Lumiforestilt. Pecunia ja Lumiforest sõlmisid alles tänavu juunis omakorda lepingu, mille kohaselt Pecunia aktsiad panditi täies ulatuses Lumiforestile, kes nüüd üritabki nendest lahti saada.

HETA vandeadvokaadi abi Jüri Ploom väidab oma 31. oktoobri kirjas, et Saaremaa autobaas on erastamisagentuuri ees võetud investeerimiskohustusest -- 4,7 mln kr, täitnud 3,9 miljonit. Vara hulgas on viis kinnistut, 18 kallurautot ja 20 bussi ja väikeautot.

Pecunia ainuomanikuks saanud Anneli Karin kinnitab HETA-le 1. novembril läkitatud faksis, et investeerimiskohustus on täitmata veel 3,5 miljoni krooni ulatuses. Ühtaegu viitab ta varade pantimise keelule ning Hansapanga poolt erastamisagentuurile antud garantiikirjale 2,1 miljoni krooni ulatuses. Karin lisab, et ta ei saa Lumiforesti poolt korraldatava sundmüügi tõttu neid kohustusi täita, ning palub Pecunia kohustused erastamisagentuuri ees lükata uue omaniku peale.

Saare maakonna hooneregistri teatis kinnitab, et Saaremaa autobaasi põhihooned Kuressaares Pihtla teel ei olegi registreeritud autobaasi nimele «omandiõigust tõendava dokumentatsiooni puudumise tõttu».

Erinevalt Anneli Karinist teatab Hansapanga ettevõtete finantseerimise osakonna direktor Heino Lemsalu, et Hansapank ei taga ühtegi Pecunia ega Saaremaa autobaasi kohustust.

Keegi peab valetama, sest eri asutustest lähtunud väited on üksteisega vastuolus. Saaremaal räägitakse, et Heigo Puura olevat kuus autobaasi kallurit andnud 10 aastaks tasuta rendile osaühistule Kadapuu, mille taga olevat seesama Puura.

Autobaasi väidetavalt investeeritud 3,9 miljoni krooni kohta on baasi direktor Slavik Bõstrov kinnitanud, et investeeringud piirduvad ühe kabineti remondiga.

Asja muudab segasemaks veel see, et erastamislepingus viidatakse ligi kümnele lisale, mida aga keegi näinud ei ole. Puudub samuti akt selle kohta, kas mingi vara on üldse erastamisotsuse kohaselt üle läinud. Ei Lumiforest, HETA ega ka erastamisagentuur pole suutnud Saretale öelda, kui palju kohustusi Saaremaa autobaasil ikkagi on.

Tallinna Panga Saaremaa filiaal andis Saretale järgmise soovituse: «Meie arvates on teiepoolne aktsiate omandamise tehing juriidiliselt väga küsitava väärtusega, mistõttu puudub veendumus omanikuõiguse kuuluvuses.»

Hetkel kuum