16. jaanuar 1997 kell 22:00

Leedus oli Lada, ?koda ja Hyundai aasta

Leedu 1996. aasta sõiduautode turul tegid ilma ?koda, Volkswagen ja Hyundai. Esikolmikule pakkusid tõhusat konkurentsi Ford ja Opel, järgnes Volvo.

Absoluutarve vaadates oli esimene siiski Lada. Teades taustu, pole see kuigi üllatav -- Leedus mullu müüdud ligi 3000 Ladast 95% läks eksporti. Võrdluseks -- teiste markide maaletoojate puhul kõigub impordi osakaal 10 ja 30 protsendi vahel.

Ei tasu üllatuda ka Hyundaisid müüva firma Vytaras poolt müüdud suure hulga autode üle. 423 müüdud autost oli 220 juhul tegu Leedu tervishoiuministeeriumile tarnitud kiirabiautodega. Ministeeriumi otsus hankida partii Hyundaisid kutsus mullu Leedu pressis esile üsna suure skandaali.

Ka teised tabeli eesotsas olevad automüüjad võlgnevad oma kõrge koha eest tänu suurtele klientidele.

Volkswagenil on head sidemed mitme ministeeriumiga, eriti hästi on kaubaks läinud Vento sõiduautod ja Transporteri kaubikud. Volvo tarnis mullu 50 autot liikluspolitseile (Volvo 460), Tänu edukale kaubikute müügile kõrgele kohale jõudnud Fordi klientide hulka kuuluvad tuletõrje ja Marlboro tehas, kes ostsid partiidena F-seeria veokeid ja Transiti kaubikuid.

Hea tehinguga (umbes 250 autot) sai hakkama mullu turule tulnud Land Rover. Lepingud sõlmiti nii piiripolitsei kui ka armeega. Kõrvalolevas tabelis need autod veel siiski ei kajastu, kuna autode üleandmine jääb uude aastasse.

Liisingmüük on Leedus alles lapsekingades. Tegutseb kaks liisingufirmat -- Eesti Hansapanga Hansa Lizingas ning Vilniuse Panga liisingufirma, kelle tegevus pole automüüki seni oluliselt mõjutanud. Üheks põhjuseks on ka see, et neid firmasid, kes peavad «puhast» raamatupidamist ja oma tulusid korralikult deklareerivad, pole Leedus veel kuigi palju.

Hansa Lizingas on siiski alustanud üsna edukalt -- esimese kahe tegevuskuuga vahendati 17 sõiduauto ja 30 veoki müüki.

Kui valida Leedu populaarsemaid sõiduautosid, kuuluks väljavalitute hulka ?koda Felicia, VW Vento, Hyundai Accent, Opel Vectra ning Volvo 460 ja 850. Eesti automüüja arvamus Leedu turust

Leedus Hondade müüki käivitav Heido Kivirand ASist Veho Eesti ütles Leedu autoturu hetkeseisu kommenteerides, et sealne olukord meenutab paari aasta tagust Eestit. Eraisikutest ostjate osakaal on liisingmüügi puudumise tõttu tagasihoidlik, mistõttu nn rahvaautosid eriti ei osteta. «Kui klient tuleb autot ostma, valitakse reeglina ikka kõige suurema mootori ja parima varustusega mudel,» kirjeldas Kivirand tüüpilist Leedu autoostja ostusoovi. ÄP

Hetkel kuum