20. jaanuar 1997 kell 22:00

Dvigatel loodab suurendada seeriatootmist

Dvigateli peadirektor Ants Pilving selgitas, et Dvigateli 60 miljoni kroonine aastakäive on tinglik, sest suur osa töid tehakse tellija materjalist ja seda käibesse ei arvestata. «Tinglikult saab nimetatud 60 miljonile kroonile juurde arvestada 30--40 miljonit krooni,» lausus ta. Pilving märkis, et möödunud aastal töötati väikese kahjumiga.

Dvigateli möödunudaastased põhilised tellijad olid kolm Saksa masinatööstusfirmat, kes on ettevõtte osanikud. «Näiteks tootsime juurviljade puhastamisseadmete detaile, mahuteid ja transportööre,» lausus Pilving.

Tema sõnul on Dvigatelil pikaajaline koostöö Taani laevafirmaga Odense, tehase klient on ka energeetikakontsern ABB.

Käesoleva aasta käive tellija materjali arvestamata peaks Pilvingu sõnul kasvama 85 miljoni kroonini. Dvigatel plaanib sellel aastal taasalustada pumpade tootmist keemiatööstuse jaoks. Pilving märkis, et Venemaal on pumpade turustamiseks koostööpartner olemas. Taanlastega koostöös on plaanis hakata tegema detaile merekonteineritele.

«Meie probleem on see, et toodame väga palju unikaalset toodangut, aga väikeste partiidena. Hetkel puudub stabiilsuse tagav seeriatoodang,» lausus Pilving. «Pool tehase mahust peaks olema seeriatoodang,» lisas ta.

Tallinna Masinatehase ASi juht Sergei Denisenko ütles, et Dvigatel on tema juhitava ettevõtte jaoks konkurent. «Hiljuti käisin seal ja pean ütlema, et suurt seal midagi ei toimunud,» lausus Denisenko. Kuid ta lisas, et teab Dvigateli tootmisega seotud ümberkorraldustest ning see firma on hea juhtimise korral perspektiivikas.

Dvigatelis töötab praegu umbes 900 inimest, kelle keskmine kuupalk on 3000 krooni.

Pilving märkis, et Dvigateli territooriumile ehitatud rajatised on suures osas inventariseerimata. «Praegu korrastame vara ja anname sellele seadusliku aluse,» lausus ta. «Kogu selle vara seadustamine nõuab aga miljoneid kroone.»

Pilving rääkis, et Dvigatelil on varasemast abitootmisest kasutamata 40 000 ruutmeetrit tootmispinda ning 5000 ruutmeetrit laopinda. Dvigatel on kasutamata pinna rakendamiseks sõlminud lepingu Pindi Kinnisvaraga, kes otsib pinnale rentnikud.

Pindi Kinnisvara ja Dvigatel plaanivad luua tervikkontseptsiooni kogu Suur-Sõjamäe rajooni jääva Dvigateli kinnisvara funktsionaalseks kasutamiseks, mainis Pilving. Pindi Kinnisvara tegevdirektor Janno Rokk ütles, et Dvigateli kinnisvara objekt kujuneb üheks perspektiivikamaks tööstusküla projektiks Eestis.

Hetkel kuum