27. jaanuar 1997 kell 22:00

Neste ja Gazpromi koostööprojekt

«Tegemist on ca 1800 km pikkuse gaasijuhtme rajamisega. Kui Rootsis peaks turgu olema, võib juhe minna ka selles suunas,» ütles Neste energeetikaosakonna direktor Tapio Harra.

Reedel allkirjastatud kavatsuste protokolli kohaselt realiseerub projekt aastaks 2005. Projekti jaoks moodustavad Neste ja Gazprom ühisfirma, kus osalus jaguneb 50:50.

Projektist on esialgu teada niipalju, et gaasijuhe algab Peterburist ning kulgeb üle Soome territooriumi. Täpset piiriületuskohta ei ole määratud.

Gaasijuhtme ühe haru rajamine Rootsi sõltub Harra sõnul sellest, kas Rootsis leitakse piisavalt suur ostja.

Eelkõige on eesmärgiks Põhja- ja Kesk-Euroopa, kus asuvad suurimad gaasiturud. Kesk-Euroopa riigid on juba omavahel gaasijuhtmestikuga ühendatud ning seda võrku on kavas kasutada Venemaa gaasi tarnimiseks.

Kus täpselt gaasijuhtmed liidetakse, Harra ei täpsustanud.

«Geograafiliselt lähim alternatiiv ei pruugi alati olla see kõige odavam,» ütles ta.

Neste allika sõnul on projekti maksumuseks 4--5 miljardit dollarit.

See, et Vene gaasihiiglasega teeb koostööd väike Neste, on seletatav eelkõige heade kontaktidega. Neste on aastakümneid ostnud NSVList/Venemaalt maagaasi ja naftat, ka on Gazpromil ja Nestel Soomes loodud ühisettevõte Gasum OY. 75% Gasumist kuulub Nestele ja ülejäänu Gazpromile. Gasum tegeleb maagaasi impordiga Soome ning gaasi müügiga. DI

Hetkel kuum