4. veebruar 1997 kell 22:00

Valitsus on võrdsete aktsiisimäärade vastu

Tiit Vähi ütles eile pärast valitsuse pressikonverentsi, et valitsus jätkab Euroopa tava, kus väiketootjatele antakse võrreldes suurtootjatega teatud soodustusi.

Reformierakonna esitatud eelnõu kohaselt kujuneks kuni 4,7protsendilise alkoholisisaldusega õlle aktsiismäär kaks krooni ja üle selle kolm krooni. Eelarvelaekumisi reformierakonna eelnõu märgatavalt ei muudaks. Madalama alkoholisisaldusega õlle aktsiis eelnõu kohaselt langeks, rohkem kui 4,7protsendilise alkoholisisaldusega õlle aktsiis tõuseks 50 senti liitri pealt.

Reformierakonna liikme Jürgen Ligi sõnul suurendab aktsiisimäärade diferentseerimine õlle kanguse järgi turu avatust välismaisele õllele. «Pole mõtet teha nägu, et välismaised õlletootjad meid ohustaks, välismaa õlu on nagunii kallim ja märtsis tuleb otsa veel pakendiaktsiis,» kommenteeris Ligi.

Eelnõule lisatud seletuskirjas on öeldud, et tootmise laiendamisel kaotaksid üsna pea hinnakonkurentsis Saaremaa, Haljala ja Viru-Nigula õllevabrik, sest nende tootmismaht asub piiri lähedal, kus neile saab Isamaa fraktsiooni eelnõu järgi osaks kõrgem aktsiisimäär.

Riigikogu menetluses olev Isamaa fraktsiooni eelnõu näeb ette õlle aktsiisimäärade diferentseerimist tehaste tootmismahu järgi. Jürgen Ligi sõnul tähendab see soovi rakendada varjatud kaitsetolle.

Kui eelmisel aastal vabaneti kodumaise ja välismaise õlle erinevatest aktsiisimääradest, siis nüüd tuuakse aktsiisi diferentseeritus Ligi sõnul seadusse tootmismahu mõistega. «Isamaa, kes propageerib järk-järgulisi reforme, tegeleb hoopis edasi-tagasi reformidega,» kommenteeris Ligi.

Ligi leiab, et Isamaaliidu eelnõu läheb vastuollu maailma kaubandusorganisatsiooni WTO põhimõtetega.

Hetkel kuum