5. veebruar 1997 kell 22:00

Siim Kallas ei karda vastutust

Ta ei ole sihitud niivõrd tulevase peaministri, vaid minu vastu isiklikult. Kui sa näed oma nägu iga päev ajalehtede esikülgedel, samal ajal kui Eesti pankades on tehtud igasuguseid muidki asju, võib öelda küll, et tegemist on poliitilise mänguga.

Seda ma ei tea. Tollal olid kõik sellega tegelejad väga suured idealistid. Siis usuti, et selle lepinguga suudetakse probleeme lahendada.

Meie kui riigi jaoks oli tähtis toetada Põhja-Eesti Panka. Selles mõttes ei olnud Eesti Panga poolt mingisugust hukkamõistu, et seda lepingut teha.

Kui ta nii ütleb, siis on kindlasti tulnud. Osast lepingupunktidest peeti ikkagi kinni.

Kahtlusi kõrbemises ei tekkinud enne 1994. aasta lõppu. Siis mõtlesime, et suur deposiit, hea küll. 1995. aasta alguses muutus asi problemaatiliseks.

Selle seisukohaga võib põhimõtteliselt nõustuda.

Ei ole. Lähema nädala jooksul juhtub väga palju. Põhimõtteliselt võib siin igasuguseid lahendusi tulla.

Loomulikult võib. Minu kõige mahukam artikkel ajakirjanikuna oli Johannes Hindi kohtuprotsessist. See jättis mulle väga sügava mulje. Selles mõttes on lausa uskumatu, mida on organid, kes on vastavad ülesanded saanud, suutelised korda saatma.

Ma ei taha küll võrrelda Eesti vastavaid organeid nõukogude aja vastavate organitega, aga pehmes vormis öeldes on väga paljus kõik tõlgendamise küsimus.

Eks näis, mis sellest asjast tuleb. Puhtformaalselt tuleks iga tagasi tulemata laenu eest kedagi vangi panna.

Üleminekuperioodi on täna võimalik väga valesti tõlgendada. Vihjeks ütlen, et näiteks Põhjamaade suur pangakriis oli selline, mida keegi ei osanud ette näha. Laenud anti kinnisvara tagatisel, ettevõtted ei suutnud laenusid tagasi maksta, kinnisvara hind langes viis korda. Tulemuseks oli pangandussektori täielik kollaps.

Kui riske vältida, ei anna varsti enam ükski pank laenu.

Üleminekuajal tegutseti väga palju improviseerides. Tollal oli pankadel seoseid väga paljude riikide rahaturgudega, kus osa improviseeris ja võitis, osa improviseeris ja kaotas.

Loomulikult on tegemist õnnetu looga, loomulikult on tegemist äpardumisega. Loomulikult vastutan mina selle eest, mis Eesti Pangas tollal tehti.

Hetkel kuum