11. veebruar 1997 kell 22:00

AS Tallinna Sadam jääb riigi omandusse

Eesti valitsus ei ole strateegiliste ettevõtete nimekirja lõplikult kinnitanud, kuid on selge, et Tallinna Sadam kuulub sellesse nimekirja, lausus Vare. Strateegiliste ettevõtete nimekirja kuuluvad ettevõtted erastatakse riigivaraseaduse, mitte erastamisseaduse alusel.

«Nähtavas tulevikus seda ei juhtu,» kinnitas Vare.

Eesti erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet väljendas kahetsust, et Tallinna Sadama võõrandamine lükkub määramatusse tulevikku. «Leian, et sadama aktsiate viimine börsile ja infrastruktuuri andmine erakätesse kontsessioonilepingutega oleks just õige tee,» ütles Sarnet.

Vare rääkis, et superstruktuurid, nagu terminaalid, laohooned, konveierid jne, peavad olema eraoperaatorite käes, kes peavad hoolitsema ka kaubavoogude olemasolu eest.

Valitsusele koostatava kava järgi ei ole ette nähtud sadama aktsiakapitali jagamist ega ka väärtpaberiturule toomist, märkis minister. «Kavasse on sisse kirjutatud, et alles pärast sadama infrastruktuuriliste võimaluste ammendumist võib vajadusel kaaluda Tallinna Sadama aktsiate osalist müüki investeeringute katteks,» teatas ta. Vare sõnul on see võimalus kauge tulevik ja ka siis ei näe ta ette, et müüakse rohkem kui 30 protsenti aktsiatest. Selleks annab loa valitsus, suurema portsjoni müümiseks on tarvis riigikogu heakskiitu, lausus ta.

Astume erastamisasjades ministeeriumiga ühte jalga, ütles Tallinna Sadama juhatuse esimees Enn Sarap.

Tema sõnul erastatakse paljud ettevõtted seepärast, et nad ei tööta või vajavad suuri investeeringuid. «Meie suudame investeerida omavahenditest umbes 250 miljonit krooni ja oleme nii Eesti kui välismaa pankade silmis nõnda usaldusväärne klient, et võlakirjade emiteerimine või laenu võtmine ei ole sadamale mingi probleem,» märkis Sarap. «Arvan, et Tallinna Sadam peakski kuuluma riigile.»

Hetkel kuum