11. veebruar 1997 kell 22:00

Mittetulundusühingute intressid tulumaksuvabaks

Avatud Eesti fondi (AEF) tegevdirektori Mall Hellami sõnul tähendaks muudatus sammukest rahvusvahelise tava poole. AEFi seadusemuudatus Hellami sõnul oluliselt ei puuduta, kuna kokkuleppe kohaselt teeb George Soros ülekanded vastavalt fondi jooksvatele kulutustele.

Muudatus puudutab aga eelkõige fonde, kes koguvad raha aasta jooksul.

Eesti rahvuskultuuri fondi tegevdirektori Toivo Toomemetsa sõnul maksid nad 1996. aastal intresside pealt tulumaksu 1,2 miljonit krooni. Toomemets nentis, et tulumaksuvabastus puudutab ainult pangadeposiite ning mitte väärtpabereid ja aktsiaid. Ta märkis, et kui eelmisel aastal pangaintressidelt saadi tulu 2500 krooni, siis aktsiate ja väärtpaberite pealt saadi tulu 8 miljonit krooni.

Eelnõu ühe autori, Isamaaliidu esimehe Toivo Jürgensoni sõnul kavatsetakse tulevikus välja tulla põhjalikuma muudatuste paketiga. «Kahjuks praegu riigikogus valmisolekut kaugemale minna ei ole,» selgitas Jürgenson.

Tema sõnul on Isamaaliit arutanud, et ka üksikisiku poolt mittetulundusühingutele annetatavad summad võiksid olla tulumaksuvabad.

Mittemaksustatavate ühingute ja liitude nimekirja kinnitab praegu valitsus. «Käib võitlus, kes saab nimekirja, kes ei saa,» sõnas Jürgenson. Seaduse muudatuse järgi kantakse tulumaksust vabastatud mittetulundusühingute nimekirja kõik ühingud, kes tegutsevad «avalikes huvides».

«On kaks võimalust, kas tegutsetakse erahuvides või avalikes huvides. Kui tegutsetakse erahuvides ja püütakse kasu saada ühingu liikmete tasandil, läheb tulumaksu alla,» selgitas Jürgenson.

«Et mittetulundusühingud ei muutuks isikliku tulu ümberkantimise kohaks, siis on loodetud, et ehk sõnapaari «avalikes huvides» lisamine väldib seda,» kommenteeris riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Jürgen Ligi. Ettepanekud seadusemuudatuse muutmiseks esitavad parlamendisaadikud 18. veebruariks.

Hetkel kuum