13. veebruar 1997 kell 22:00

Konservatiivide trump on tugev nael

Neli aastat pärast Suurbritannia väljakukkumist Euroopa valuutavahetuskursi mehhanismist (ERM) on nael tõusnud tasemele, mis võimaldab valitsusel valimiste eel vältida intressimäärade tõstmist.

Nael on marga suhtes peaaegu samal tasemel -- 2,7780, millelt see 1992. a «mustal kolmapäeval» ERMist välja kukkus.

Toimunu oli Briti ajaloo piinlikumaid taganemisi poliitilistest seisukohtadest, mis heitis varju valitsuse majandusalasele kompetentsusele.

Vahetult enne naela väljakukkumist kinnitas John Major, et ERMi kuulumine on valitsuse majandusstrateegia juhtiv põhimõte ning et naela kunagi ei devalveerita.

Paar päeva hiljem, kui naela toetuseks oli kulutatud neljandik riigi valuutareservidest, tegi valitsus täispöörde ning asus kiitma nõrka naela ning eeliseid, mida see majandusele annab.

Ulatuslikud majandusreformid, eelkõige tööturu liberaliseerimine ning investeeringute suurenemine Suurbritanniasse on valitsuse majanduslikku positsiooni kindlustanud. Tõenduseks, et nende majanduspoliitika toimib, tõstsid konservatiivid esile sel nädalal avaldatud tööpuudusnäitajaid, mille kohaselt tööpuudus langes jaanuaris viimase kuue aasta madalaimale tasemele. Tööta on 6,5% tööealisest elanikkonnast.

Samas näitas statistika sissetulekute kiiremat kasvu, mis võib kiirendada inflatsiooni. Need on halvad uudised rahandusministrile, kes on eesmärgiks seadnud 2,5protsendilise inflatsiooni.

Vaatamata keskpanga survele ei pea Kenneth Clar-ke intressimäärade tõstmist vajalikuks. «Naela tugev tagasitulek pärast ERMist lahkumist võimaldab rahandusministril hoiduda intressimääru tõstmast,» ütles Charles Goodhart, London School of Economics professor. «See on poliitiline pluss, kuna võimaldab hoiduda tegemast midagi sellist, mis võiks valimiste eelõhtul mõjuda negatiivselt.» Laenude kallinemine tõstaks miljonite brittide eluaseme hinda.

Tugev nael tähendab valijatele suuremat ostujõudu välismaal ning psühholoogilist kindlust. Konservatiividele võib sellest võimul püsimiseks siiski väheks jääda. FT-REUTER-BNS

Hetkel kuum