25. veebruar 1997 kell 22:00

Investorite huvi Ukraina vastu kasvab

«Ukraina ei ole Venemaaga nii sarnane, nagu investeerijad vahel arvavad. Ehkki rahandus on stabiilne ja inflatsioon aeglasem, on seal erastamine olnud tunduvalt aeglasem,» ütles European Privatisation Investment Corporationi (EPIC) analüütik Maryna Hrushetska. «Fondide juhid tahavad korrata Venemaal saavutatud edu, kuid erinevalt Venemaast on Ukrainas riigiettevõtted põhiliselt erastamata. Kõiki investoreid huvitavad eelkõige odavad aktsiad ja pikaajaline majanduskasv.»

Alates iseseisvuse saavutamisest 1991. a, on Ukrainasse investeeritud kokku ainult 1,2 mld dollarit. See on üks põhjus, miks asepeaminister Viktor Põntsenõk oli hiljuti sunnitud tõdema, et reformid tegelikult seisavad. Teiseks ei ole Ukrainas seni majanduskasvu, mille algust loodetakse tänavu.

Kui väikeettevõtete erastamine on põhiliselt lõpule viidud, siis keskmiste ja suurte ettevõtete erastamine seisab alles ees. Ainukese suurfirmana on edukalt erastatud riigi suurim laevandusfirma Ukrrechtflot.

Ukraina verinoor aktsiabörs töötab korra nädalas ja seal on noteeritud paarkümmend firmat. Kuid selle käive on üliväike ning mõni nädal peaaegu ei olegi tehinguid. Kuid on ka erandeid. ?veitsi erapanga Pictet loodud fond First Russian Frontiers Trust on investeerinud 11 Ukraina ettevõttesse ning selle investeerimisjuht Bogdan Kot?ubei on veendunud, et investeerimishuvi Ukraina vastu hakkab peatselt kasvama. «On mitu head firmat, mille aktsiad on väga odavad,» kinnitas ta.

Ukrainas tegutseb seni vaid paar sellele riigile spetsialiseerunud fondi, kuid peagi võib tekkida lumepalliefekt, arvas Ukraina--USA ärinõukogu liige Kempton Jenkins.

Ukraina usaldusväärsust süvendab esimeses või teises kvartalis kavandatav euroobligatsioonide emissioon. «1997. a tahab Ukraina jõuda rahvusvahelisele investeerimisturule ja emiteerida esimesed euroobligatsioonid. See suurendab kindlasti investorite huvi,» sõnas Deutsche Morgan Grenfelli ökonomist Kay Haigh. REUTER-ÄP

Hetkel kuum