12. märts 1997 kell 22:00

Äripäeva indeksi fond

Äripäeva indeksi fond on avatud investeerimisfond, asutatud Ühishalduse ASi poolt 15. jaanuaril 1997. aastal. Fond investeerib oma vahendeid väärtpaberitesse, järgides investeerimispiirangut, mis on sätestatud Äripäeva aktsiaindeksi arvutamispõhimõtetes. Selles reglemendis olevad arvutamispõhimõtted võimaldavad luua Äripäeva indeksi näol väikese mudeli Eesti üldisest majandusseisust. Maailmas on erinevatel aktsiaindeksitel põhinevad fondid ehk indeksifondid tuntud juba pikka aega. Eestis on Äripäeva indeksi fond omataolistest esimene.

Majandusleht Äripäev alustas aktsiaindeksi arvutamist ligi kaks aastat tagasi, 7. aprillil 1995. aastal, mil indeks võrdus 100 punktiga. ÄP indeks on vanim Eesti aktsiaturgu kirjeldav aktsiaindeks. Täna, 13. märtsil 1997. aastal, avatakse Äripäeva indeksi fond ja alates homsest, 14. märtsist, on huvitatutel võimalik osta fondi osakuid kõigist Eesti Ühispaga kontoritest.

Äripäeva indeksi fond investeerib ainult Äripäeva indeksi koosseisu kuuluvatesse aktsiatesse, proportsionaalselt nende osakaaluga ÄP indeksis. ÄP indeksi koosseisu kuulumise eelduseks on, et aktsia on noteeritud Tallinna börsil või kaubeldav börsi vabaturul ja ettevõtte börsiväärtus (= aktsiate arv x aktsia börsihind) ületab 100 mln kr piiri.

Investeeringud on alati seotud riskiga, kusjuures aktsiainvesteeringutel on see suurem kui võlakirjade ja deposiitide korral. Kuna Äripäeva indeksi fond on Eesti majanduse väike mudel, siis on ainukeseks riskiks üldine Eesti majanduse risk. Väga kindlalt fikseeritud investeerimisprintsiip välistab täielikult portfelli paigutuse riski.

Fondi haldab, juhib ja fondi tegevuse eest vastutab Ühishalduse AS, mis on asutatud 28. novembril 1996. aastal. Ühishalduse AS on Eesti-Rootsi ühisettevõte aktsiakapitaliga 400 000 kr, millest 51% kuulub Ühispanga tütarettevõttele AS Ühisinvesteeringud ja 49% Rootsi suurimale majanduslehele Dagens Industri. Ühishalduse ASi audiitoriks on Deloitte & Touche.

Äripäeva indeksi fondi depoopank on Eesti Ühispank.

Ühishalduse ASi nõukogusse kuuluvad Margus Schults (nõukogu esimees, Ühispank), Riho Rasmann (Ühispank), Igor Rõtov (Äripäev) ja Andrus Vaher (Äripäev).

Ühishalduse ASi juhataja ja Äripäeva indeksi fondi fondijuht on Henrik Guthan.

Hetkel kuum