12. märts 1997 kell 22:00

Lisaseadmed tõstavad masina hinda

Väikeste paljundusmasinate (9--19 koopiat minutis) odavamad mudelid, mille hind jääb alla 20 000 krooni, on reeglina vaadeldava klassi aeglaseimad paljundajad. Samuti puudub neil üldjuhul suurenduse-vähenduse ning lisaseadmete juurdepanemise võimalus. Kui seade läheb kiiremaks ning lisandub dokumendi automaatse söötja ehk fiidri ja pabereid sorteeriva sorteri võimalus, tõuseb ka koopiamasina hind. Neid lisaseadmeid läheb vaja kasutajal, kel on tihti vaja mitmelehelisest originaalpakist teha mitu eksemplari koopiaid. Üldjuhul lisaseadmed põhikomplektis ja baashinnas ei kajastu. Tänases hinnapakkumuses on vaid Sharp Z-845-l ja SF-2214-l dokumendisöötja hinna sees.

Hinnapakkumuse kõige kallimad paljundusmasinad teevad 18--19 koopiat minutis, klammerdavad dokumendid, on võimelised kopeerima kahelt poolt, samuti suureneb lisakassettide paberimaht.

Kui personaalsed koopiamasinad võimaldavad tavaliselt kopeerida vaid A4-formaadis paberit, siis klassi võrra võimsamatelt masinatelt nõutakse ka vähemalt A3-formaadi paljundamise võimalust. Nii ongi vaid üksikute väikeste paljundusmasinate originaali ja koopia maksimaalne suurus A4. Nagu järgmisel leheküljel olevast tabelist näha, on mõnede masinate originaali ja koopia maksimaalne suurus B4 (250x353 mm).

Kui paljundusmasinale on võimalik juurde panna lisakassette, siis saab eri formaati või värvi pabereid panna eri kassettidesse. Kui paljundusmasinal on vaid üks kassett, siis saab seda tavaliselt eri formaatide jaoks reguleerida. Mõnel masinal käib reguleerimine lihtsalt -- tuleb vaid paberi ääred paika panna, teisel tuleb näppu võtta kruvikeeraja. Lihtsalt reguleeritav formaadi suurus võimaldab mugavalt teha koopiaid ebastandardse suurusega paberile mõnest hinnakirjast või infomaterjalist.

Kui paljundamiseks kasutatakse tugevaid materjale, nagu paljunduskile või -kleepsud, siis peaks masinal kindlasti olema otsesöödu võimalus. Terava nurga all keeravatel mehhanismidel on paksu materjali muidu raske kätte saada.

Kui kilede või kleepsude paljundamine on põhitöö, siis peaks masinal olema pakikaupa otsesööt. Ühe lehe otsesööt võib sellises olukorras tülikaks osutuda.

Enamikul vaadeldava klassi masinatel on olemas suurendus-vähendusfunktsioon, mis üldjuhul muudab koopia suurust 1% kaupa.

Hetkel kuum