26. märts 1997 kell 22:00

Üksnes kõrgest palgast ei piisa eluasemelaenu hankimiseks

Omafinantseering seab laenutaotlejatele piirangud, mistõttu noortel säästudeta peredel on raske elamispinna soetamiseks laenu hankida.

Ühispanga laenuarenduse osakonna juhataja Erlike Kumari sõnul on laenuandmine suhteliselt paindlik tegevus, mistõttu saab omafinantseerimist korvata ka lisatagatistega. «Kui laenu taotleja on 30aastane, siis peaks ta olema juba midagi saavutanud ja omafinantseering ei tohiks probleem olla,» lisas ta.

Hoiupanga laenuarenduse osakonna juhataja Tanel Kõivupuu sõnul on Hoiupangast võimalik saada ka kuni 90protsendilist finantseeringut, seda aga lisatagatiste olemasolul. Laenutagatised peavad laenusumma sel juhul ületama 1,5 korda.

Telliskivi perearstikeskuse tegevdirektori Kersti Ilvese sõnul võttis ta maja ehitamiseks 160 000 krooni laenu. Laen võeti kümne aasta peale ja muus osas on maja ehitatud omavahenditega, lisas Ilves.

Ilves tunnistas, et laenu võtmine aasta tagasi oli talle suur katsumus, sest puudus panga jaoks piisav tagatis, kuigi valmiva maja maksumus oli tollal 800 000 krooni. Meie puhul on suureks erinevuseks see, et oleme maja oma tööjõuga valmis ehitanud, lisas Ilves.

Nii Kumari kui Kõivupuu tunnistasid, et inimesed on huvitatud võimalikult pikaajalisest laenust. Kumari sõnul on põhjuseks elanikkonna suhteliselt tagasihoidlikud sissetulekud, mis ei luba lühemas perspektiivis korralikku elamispinda muretseda.

Kõivupuu ütlusel suurenevad panga väljastatavad laenusummad pidevalt ja karpmajade korterid hakkavad oma populaarsust kaotama. «Inimesed tahavad endale muretseda korralikku kvaliteetset elamispinda,» lisas ta.

20aastase tähtajaga eluasemelaenu väljastab praegu ainult Hansapank. Sellise laenu puhul on praegu 12protsendiline laenuintress fikseeritud viieks aastaks, misjärel on pangal õigus seda muuta.

Nii kinnisvarafirma ES Invest juhataja Ilmar Novek kui kinnisvarabüroo Uus Maa peamaakler Jaanus Laugus tunnistavad, et korterite hindu on kergitanud EVP-laen üürnikele.

Õismäe korterite hinnad on tõusnud 50 000 krooni võrra, rääkis Laugus. Kui EVP-laenu ressurss otsa saab, siis korterite hinnad kohe ei kuku, kuid pikemas perspektiivis võib see juhtuda, lisas ta.

Pärnu kinnisvarafirma ASi Tõnisson Kinnisvarabüroo peamaakleri Raul Reinu sõnul on inimeste huvi laenu võtmise vastu kasvanud, sest kinnisvara soetamine on jätkuvalt moes. Ka tema rääkis, et kui Pärnu kinnisvaraturul ei ole erilisi muutusi ette näha, siis kolmenädalane elevus tekkis seoses EVP-laenuga.

Tulevaks aastaks ennustatakse suurimat hinnatõusu kinnisvaraturul just Tallinnas. Mitme kinnisvaraeksperdi sõnul tõusevad kiirelt Tallinna piires asuvate 800--4000m² kruntide hinnad. Oodatav tõus võib olla isegi kahekordne. Ka on oodata Tallinnas Narva maanteel asuvate korterite hinnatõusu.

Hetkel kuum