Tänavu prognoositav rahvamajanduse kogutoodangu (RKT) kuueprotsendiline kasv võib olla hiilgav mõne teise riigi, kuid mitte Lõuna-Korea jaoks. Riigis on järjest rohkem hakatud rääkima sellest, et endine majanduskasvu arengustrateegia enam ei sobi, ütles Söuli majandusinstituudi teadusdirektor Inhyung Lee.
Lõuna-Korea konjunktuur on langenud juba 16 kuud järjest, mida keegi ei osanud ette näha. Kuna maailmamajandus on samal ajal tõusuteel, ei ole Koreas tegemist tsüklilise probleemiga.
«Oleme pööranud peatähelepanu majanduse laiendamisele ning töökohtade loomisele, pöörates vähem tähelepanu rentaablusele. See on paljudes majandusharudes tootmise üle paisutanud,» selgitas Inhyung Lee. Lisaks on see põhjustanud tootmise kontsentratsiooni käputäiesse kapitalimahukatesse tootmisharudesse, nagu terasetööstus, naftakeemiatööstus, laevaehitus, autotööstus ja pooljuhtide valmistamine, mis on majanduskonjunktuuri kõikumise suhtes eriti tundlikud.
Suuna võtmine standardtoodete masstootmisele on vähendanud tulusid ning muutnud firmad sõltuvaks arenevatest turgudest. Tehnoloogiline mahajäämus peakonkurendist Jaapanist on jäänud suureks, samal ajal kui uued madalamate tootmiskuludega konkurentriigid on astunud Lõuna-Koreale kandadele nii kodu- kui välisturul.
Lõuna-Korea tööstuse vajadus välismaiste komponentide ja kapitalikaupade järele ning kasvav turism ja muutunud tarbimisharjumused on suurendanud välisvõlga ja maksebilansi puudujääki. Viimane kasvas mullu 23 miljardi dollarini, mis protsentuaalselt RKTst on maailmas suurem ainult USA-l.
Majanduse tasakaalustamatuse üks põhjus on see, et riigis on majandus koondunud mõne perekonglomeraadi kätte. 30 niisugust konglomeraati annavad riigi tööstustoodangust 85%. Tuntumad neist on Samsung, Hyundai, LG ja Daewoo.
Tänu kaitstusele ja soodustustele on neil hiidfirmadel hästi läinud, ilma et nad oleksid olnud piisavalt rentaablid. Kuid majandusliku arengu ja koostöö organisatsiooni (OECD) astumine on sundinud Lõuna-Koread avama oma turgu, mis on suurendanud konkurentsi ja vähendanud riiklikku sekkumist.
Kuigi paljud ökonomistid nõuavad reforme majanduskasvu ergutamiseks, on valitsus seni suhteliselt rahulik. DI
Seotud lood
Audiitoritel tuleb seoses ESG aruannete auditeerimisega palju tööd juurde, mistõttu ei tohiks auditi tegija valimist jätta viimasele minutile.
Enimloetud
5
Lisatud Pärnumaa ettevõtete TOP
6
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Kahjum parandati suuremaks
Lisatud Pärnumaa ettevõtete TOP
“Mitte hiinlased, vaid Euroopa on ise endale jalga tulistanud“
Tagasi Äripäeva esilehele