Leping Mainoriga on sõlmitud, aktsiakapitali suurendamine on kinni raha laekumises, kinnitab Erak-Puidutööstuse omanik Raul Boberg. Tema sõnul suunatakse Mainorilt tulev raha puidufirma käibesse.
Mainori president Ülo Pärnits kinnitab lepingut, aga märgib, et raha ülekandmise tingimused vajavad täpsustamist. «Meie jaoks on summa arvestatav ja iga samm tuleb läbi vaadata,» tõdeb ta.
Enne Mainori kaasamist kuulub 99 protsenti Erak-Puidutööstuse aktsiatest Raul, Reet ja Kristjan Bobergile, ühe protsendi aktsiate omanik on firma nõukogu esimees Mehis Pilv. Aktsiakapitali suurendamisega 9,5 miljoni kroonini saab Mainor 21 protsenti aktsiatest.
Puidutööstus on Eesti kõige perspektiivikam tootmisharu ja firma tootmise rentaablus on kuni 30 protsenti, põhjendab Pärnits aktsiaostu. «Aga kõrged pangaintressid söövad kasumi ära,» lisab ta.
Boberg on tehasesse investeerinud kõrge protsendiga pangalaenudega üle 20 miljoni krooni. «Sisuliselt töötame pangale,» ohkab Boberg.
Krediidipangast laenati kolme aasta eest 30 protsendiga. Seitse miljonit krooni on Boberg saanud ka Hoiupangast, kes laenu tagastamise ajal protsenti 16-lt 14-le alandas. Läbirääkimised käivad nii Hansapanga kui Ühispangaga, kellelt on vaja garantiid mõnest välispangast odava laenu saamiseks. Mul on kolme välispanga pakkumus 4 miljoni Saksa marga saamiseks, kinnitab Boberg.
Boberg räägib, et puidutööstusele on tellimusi kaks-kolm korda rohkem, kui võimsus toota lubab. Ka Ülo Pärnits kiidab, et Erak on hästi töötav ettevõte, millel turg olemas.
Erak-Puidutööstuse toodangust valdav enamik on täispuitmööbel, jääkidest valmistab aasta tagasi käivitunud liimpuidutehas kilp-plaate, mille osa kogutoodangus on kümnendik. Mööblist omakorda 90% ostab Soome kontsern Isku.
«Turg ei tohiks olla nii ühele suunatud,» leiab Ülo Pärnits. Ta meenutab samas Marlekori kogemust. «Mängiti ühele partnerile ja Soome mööblimüügiketi Sotka pankrot annab tunda siiani,» lausub Pärnits.
Nii suur sõltuvus ühest ostjast on tootmisettevõttele pöörane risk, mida tunnistab ka Boberg. «Tellimusi on mitmelt poolt, aga lepinguid käiberaha puudusel teha ei saa,» laiutab ta käsi.
«Kolm asja, mida olen elus teinud -- sport, ehitus ja nüüd mööblitööstus --, mille tahan valmis ehitada,» mainib seitsmekümnendatel moodsa viievõistlusega rahvusvahelise klassi meistersportlasena lõpparve teinud Boberg.
Ta on kindel, et mööblitööstuse arengus on oluline osa Mainoril. «Ülo võitleb tööstuse eest kõigi vahenditega,» loodab ta.
Seotud lood
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.