13. aprill 1997 kell 22:00

Rahaturu ülilikviidsus on ajutine

Eesti rahaturg on viimastel nädalatel olnud väga likviidne, mida kinnitavad ka üha langevad intressimäärad pankadevahelisel rahaturul. Kolmapäevane Eesti Panga poolt fikseeritud kolme kuu Talibor 7,52 potsenti on Eesti kõigi aegade madalaim tase.

Pankadevahelise rahaturu laenu- ja hoiuseintressi määrade vähenemise ja rahaturu suure likviidsuse põhjus on pankade poolt viimasel ajal Eestisse toodud suur rahamass. Põhiline ülilikviidsuse tekitaja on olnud Hansapanga poolt turule toodud 800 miljoni kroonine sündikaatlaen. «Põhjus selles, et me maksame eelmised laenud tagasi 1--1,5 kuu pärast,» selgitas Hansapanga intressitoodete-finantsriskide osakonna juhataja Erkki Raasuke. «Kuna meil jäi suhteliselt suur tükk raha üle, siis me paigutasime seda kohalikul turul ja see parandas ka oluliselt likviidsust. Hetkel on tunne turul positiivne, mis kestab küll lühikest aega.»

Kauaks intressimäärad madalseisu ei jää, sest enamiku Eestisse toodud rahaga refinantseeritakse vanad laenud ning suure osa rahast investeerivad pangad väljapoole Eestit.

«Raha laenamine on siiski ajendatud pankade fundamentaalsetest vajadustest,» kinnitas Raasuke. «Panganduses on meil olnud suhteliselt madal likviidsus, mida märkisid ära ka reitinguagentuurid. Suurlaenude võtmine oligi likviidsuspositsioonide parandamiseks ja ka pankade laiendamiseks väljapoole Eestit, milleks on vaja lisaressursse. Eestisse investeeritakse sellest suurest rahast siiski suhteliselt vähe.»

Erkki Raasuke kinnitas, et aasta esimestel kuudel on pankade laenutegevus olnud suhteliselt tagasihoidlik ning pankade laenuportfellid pole eriti kasvanud. TV3 ÄRIUUDISED

Hetkel kuum