17. aprill 1997 kell 22:00

Valitsus andis nõusoleku investeeringute soodustamisele

Muudatus hakkaks kehtima 1998. aastal käesoleval aastal teenitud kasumi kohta. Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna asejuhataja Lemmi Oro sõnul tähendab otsus seda, et ettevõttel lubatakse kasumist 25% kanda enne maksustamist investeerimisfondi ja see on tulumaksuvaba. Kahe aasta jooksul peab maksuamet seda raha jälgima ja kui on selle aja jooksul tehtud investeeringuid põhivarasse, siis seda kasumiosa ei maksustata, selgitas Oro.

Tema sõnul peaks tänu investeeringute soodustusele alanema toodangu omahind, kuna ettevõtted saavad vähendada laenuressurssi.

Rahandusminister Mart Opmann lausus eile, et valitsus tahab investeeringute soodustamist puudutava seaduseelnõu riigikogule esitada enne suvepuhkust. Viimane aeg eelnõu esitamiseks on septembri keskel.

Valitsuse pressibüroo direktori Juhan Kivirähki sõnul kiitis valitsus investeeringute tulumaksusoodustuse heaks kaks nädalat tagasi.

«Siin taga pole mingit valitsuse protokollilist otsust, vaid on lihtsalt kokkulepe, mis ilmselt fikseeritakse lähinädalatel ka valitsuse programmis,» selgitas Kivirähk.

Eelmises valitsusprogrammis jäädvustatud ettevõtte tulumaksu vähendamine 15 protsendini, mille pakkus välja ametist lahkuv peaminister Tiit Vähi, ei leidnud rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonnas heakskiitu.

Riigiametnike arvutuste kohaselt toonuks see kaasa tulumaksu laekumise vähenemise umbes 600 miljoni krooni võrra, samuti oli seda keeruline sobitada näiteks dividendide tulumaksustamise ja teiste maksupoliitiliste küsimustega.

Rahandusministeeriumi eelarve osakonna juhataja Ants Liiver märkis, et 1998. aasta riigieelarvesse planeeritakse juba ettevõtte tulumaksu soodustuse arvel 260 miljoni krooni võrra vähem. Liiver sõnas, et selle katteks tuleb kokku hoida muid kulutusi. Milliseid täpselt, ei osanud ta öelda.

Sel aastal laekub ettevõtte tulumaksu pisut üle miljardi krooni ja see moodustab 8,8% riigi tuludest.

Naftasaaduste hulgimüügiga tegeleva ASi Marine Bunker peadirektor Jüri Koval ütles valitsuse otsusest kuuldes, et uudis on väga positiivne. «See aitaks kaasa meie arenguprogrammi elluviimisele,» lausus ta. «Oleme juba pikemat aega otsinud võimalust ühe punkerlaeva ostmiseks ja iga laeva ostmine on suur investeering.»

Marine Bunkeri eelmise aasta auditeerimata kasum on 4 miljonit krooni. Kui osa sellest investeerida laevaostu, moodustaks see umbes kolmandiku hinnast. «Pangad tahavad, et vähemalt pool laeva maksumusest oleks tasutud omavahenditest,» lausus Koval.

Kaaludes 15% ettevõtte tulumaksu või investeeringute tulumaksuvabastuse paremust, leidis Jüri Koval, et mõlemad variandid säästavad firma raha. «Milline variant oleks praktikas parem, ei oska öelda.»

Katuseid ja metallprofiile valmistava ASi Rannila Profiil juhataja Tarmo Kallast sõnas, et ehkki nende ettevõte on niikuinii viis aastat järjest kogu allesjäänud kasumi tootmisse investeerinud, tähendaks investeeringute tulumaksusoodustus aastas miljoneid kroone lisaraha.

Hetkel kuum