8. mai 1997 kell 22:00

Laevafirmade tüli tuleb kasuks vaid väliskonkurentidele

Vastab ASi Eesti Merelaevandus juhatuse esimees Toivo Ninnas

Seda on tõesti raske öelda. Ma ei ole Inreko Laeva peadirektor Enn Rohulaga enam pikemat aega rääkinud. Tegelikult oleks aga vaja temaga kohtuda ning küsida, miks ta jälle seda laevandussõda alustas. Üks põhjusi, miks ta Hansateele rahalisi nõudeid esitab, võib olla see, et ta soovib lihtsalt raha saada. Põhjus võib olla aga ka selles, et Rohula ei soovi reisilaeval Vana Tallinn olevate Eesti Merelaevanduse ja Hansatee varade eest renti maksta.

Inreko Laeva ja TH Ferriesiga suhtlemise teeb raskeks veel see, et on täiesti ebaselge, kes seal millegi eest vastutab. Kord öeldakse, et Inreko Laeva esindab Henn Ruubel, teinekord aga, et see nii ikkagi ei ole. Sellepärast olekski vaja Rohulaga kohtuda, et selgust saada.

Ma pean kogu seda kemplemist meie merendusele äärmiselt kahjulikuks. Näiteks on viimasel ajal mulle Soomest helistatud ja öeldud, et Iltalehti on viimasel ajal suhteliselt palju eestlaste omavahelisest tülist kirjutanud.

Selge on see, et sellest tülist võidavad vaid Eesti laevafirmade konkurendid. Tüli ei too kasu ei Inrekole, ega ka Hansateele. See on negatiivne reklaam.

Ka seda on mul raske kommenteerida, sest Tallinna Pank on ise kinnitanud, et müüs oma Vana Tallinnaga seotud nõuded edasi Talinvestile. Samamoodi ei usu ma, et siin oleks mingil määral mängus Eesti Ühispanga huvid, kes on seotud Hansateega.

Lepingule kirjutasid teatavasti alla ühelt poolt TH Ferries ja Tallinna Pank ning teiselt poolt Hansatee ja Ühispank. Minu arvates oleks kõikide vaidluste lõpetamiseks hea võtta leping ette ning vaadata, kuidas kõik osapooled seda on täitnud. Praegu on mõlemad osapooled vaid teineteist süüdistanud, et teine pool pole lepingut täitnud.

Vahe on selles, et kui Hansatee ei nõua lepingu tühistamist, siis Inreko küll. Kummaline on ka Inreko nõudmine, et talle tagastataks varad, millest ta novembris oli vabatahtlikult nõus loobuma.

Minu arvates peab peab üldkoosolek kokku tulema alles pärast seda, kui juristid on jõudnud lahenduseni varade omandiõiguse ülemineku suhtes Hansateele tänavu 6. jaanuaril Eminre juhatuse poolt vastu võetud otsuse kohaselt.

Tollel juhatuse koosolekul oli kohal Ruubel, kes teatas, et ta esindab neid kõiki. Nad peaks ju lõppkokkuvõttes ise teadma, kes keda või mida esindab.

Samas olen ma nõus sellega, et juhatuse koosseis tuleb üle vaadata.

Lepingu sõlmimisele sai ju aluseks just see, et Rohula pani novembri alguses reisilaeva Vana Tallinn seisma. Laeva seismapanek oli küll efektne, kuid nad hindasid selle mõju ilmselt veidi üle.

Ma tahaks väga, et kogu see kemplemine lõppeks rahuliku lahendusega ning et me lõpetame rahva lõbustamise ja tegeleme sisulise tööga.

Hetkel kuum