18. mai 1997 kell 22:00

Tehingud Rakvere lihakombinaadi aktsiatega on kahtluse all

Peamised kahtlustäratavad tehingud Rakvere lihakombinaadi (RLK) aktsiatega tehti kolmapäeval, mil RLK püstitas rekordi -- üle 16 miljoni krooni käivet, ja neljapäeval enne teate jõudmist börsile. Teate kohaselt omandas Rakvere lihakombinaat kolmapäeval veidi vähem kui 100 miljoni krooni eest 67% Riia lihatööstuse aktsiatest.

Väärtpaberiinspektsiooni peadirektori kohusetäitja Indrek Jakobson tõdes, et kuna keelatud siseinfo ehk insider trading'u kasutamine ja selle kohta süüdistuste esitamine on väga tundlik teema, siis ei saa ta oma kahtlustest rääkida enne, kui juurdlus pole lõppenud. Uurimisse on Jakobsoni sõnul kaasatud ka Tallinna väärtpaberibörs ning teisigi uurimisega tegelevaid ametkondi.

Jakobsoni sõnul ei ole igapäevane, et Rakvere lihakombinaadi aktsiaga kaubeldakse 16 miljoni krooni eest, mistõttu võib oletada positiivse uudise lekkimist.

ASi Rakvere Lihakombinaat nõukogu liige Heino Priimägi ütles, et Rakvere lihakombinaat on investorite suhtes käitunud äärmiselt korrektselt, kuna uudis Riia lihakombinaadi ostmise kohta avaldati kohe pärast selle sõlmimist. Priimägi sõnul, kes ka ise Riias lepingut sõlmimas käis, kirjutati lepingule alla kolmapäeava õhtul pärast kella kaheksat, mistõttu ei saanud see mõjutada kolmapäevast börsitegevust.

«Asja aeti väga pikalt ning nende ostuläbirääkimiste käigus käis Riias mitu lihakombinaadi spetsialisti, kellest osa on võib-olla väikeaktsionärid,» leidis Priimägi võimaliku infolekke allika.

Reedel avaldas BNS teate, milles Riia lihatööstuse direktor Juris Lusis kinnitab, et Rakvere lihakombinaadi poolt välja öeldud 100 miljonit krooni, mis väidetavalt 67% Riia lihatööstuse eest maksti, on vale. Lusise sõnul oli tegelik ostusumma vaid 23 miljonit krooni.

ASi Rakvere Lihakombinaat nõukogu esimees Toomas Kõuhkna märkis, et selliseid Riiast saabuvaid desinformeerivaid teateid võib pidada inimlikuks kadeduseks ning tegelikkuses oli ostusumma siiski veidi alla 100 miljoni krooni. Kõuhkna ütlusel võis segadus tekkida ka sellest, et kuigi kõik 67% Riia tehase aktsiatest on tänaseks üle kantud Rakvere lihakombinaadile, pole veel täit kokkulepitud summat ära makstud.

Hetkel kuum