Metsatöösturid pole rahul metsaametis valminud riigimetsas ülestöötatud metsamaterjali müügikorra määruse eelnõuga, mis seab riigimetsade majandamise organisatsiooni (RMO) konkurentsivälisesse positsiooni. «Projekt läheb vastuollu turumajanduse kursiga, sest loodav RMO saab õiguse riigimetsa puitu üles töötada ja müüa nii avalikul konkursil kui kokkuleppehindadega,» väidavad töösturid.
Määruse jõustumisel kaotavad metsavarumise firmad ehk väikeettevõtjad maal, kommenteeris metsatööstuse liidu tegevdirektor Antti Pae. Tema väitel on kaks võimalust, kas viiakse Eestist välja senised investeeringud või investeerivad riigimetskonnad modernsesse metsatehnikasse, mida neil praegu pole. «Fakt on see, et metsamaterjali hind sellega tõuseb,» märkis ta.
Nelja aasta eest kiirelt erastatud metsatööstuse kõrvale tekib nüüd taas riiklik metsatööstus, mis käsutab poolt Eesti metsavarudest, tõdes ASi Hiiu Mets suurim omanik ja juhatuse esimees Andrus Ilumets. «Kogu pankrotis krempli võtsid eraomanikud üle, nüüd aga tuleb RMO ja võtab naksti kogu investeeringu, sealjuures ise sentigi mängu panemata.»
Tööstuses RMO ei osale, see on päevselge, kommenteeris metsaameti arengu programmi koordinaator Andres Onemar. Tema väitel RMO metsa raiuma ei hakka, sest puudub raha ja organisatsioon ei saa ka laenu võtta tehnika muretsemiseks.
Puidukaubanduses osaleb riik nagu varemgi metsamaterjali müües, lausus Onemar. «Nüüd lihtsalt seadustatakse müügitegevus,» lisas ta.
Metsatöösturite väitel ei vasta loodav RMO seadustele, sest puudub organisatsiooni põhikiri, eelarve ja kontrollija. «Kogu tegevus peab olema läbipaistev nagu ettevõttes, mille tööd kontrollib juhatus ja maksuamet,» ütles Andrus Ilumets.
RMO seaduslik alus tekib loomisel oleva metsaseadusega, vastas Andres Onemar.
Praeguse plaani järgi valmib metsaseaduse projekt suvekuudel, mil keskkonnaministeerium selle aruteluks esitab. Sügise algul on metsaseadus plaanis esitada riigikogule.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.