1. juuni 1997 kell 22:00

Hinnas on mereäärsed eraldatud suvemajad

Pärast mitmeaastast mõõnaperioodi on hakanud suvilaturg aktiviseeruma kõikjal üle Eesti. Kuigi suurem tähelepanu on koondunud mererannikul asuvate suvituspiirkondade ümber, hakkab taas huvi tärkama ka kauni loodusega Lõuna-Eesti vastu.

Kõige rohkem ostetakse-müüakse praegu suvilakooperatiivides asuvaid suvilaid, kus krunt krundi kõrval ja naabritest eraldumise võimalus üsna väike. Paljud muretsevad linna lähedale endale suvila, et see ümber ehitada aastaringseks elamiseks.

Üha rohkem läheb aga hinda privaatsus ning seepärast on ihaldusobjektiks kujunenud mere kaldal asuvad üksikud majad, mida saaks suvekoduks kohendada. Neid müüakse aga vähe ning seepärast võivad hinnad üsna kõrgele kerkida. Näiteks Pärnumaal ja Eesti põhjarannikul on mõne üksiku suvemaja eest makstud kuni pool miljonit krooni. Sama raha eest leiaks Tallinna kesklinnas endale üsna korraliku korteri.

Iga maja on unikaalne ja hinnakõikumised võivad olla suured. Sageli on mereäärsed majad sellises seisukorras, et vajavad põhjalikku remonti või on nad täiesti lagunenud ja väärtust omab ainult maa.

Lääne-Virumaal maksab mereäärne maja ca 1000 m² suuruse krundiga 100 000--150 000 krooni. Haapsalu ümbruskonnas küsitakse suvekoduks sobiliku maja eest kuni 250 000 krooni. See hind on siiski kõrge, sest sama palju maksab maja Haapsalu linnas. Reaalne müügihind jääb alla 200 000 krooni. Pärnu lähistel algavad mereäärsete maamajade hinnad 150 000 kroonist.

Ida-Virumaal on suvemajad odavamad, kuna kohalike elanike ostujõud on väike, kaugemalt tulnud ostjaid aga vähe. Vanema talumaja leiab seal poolesaja tuhande krooniga. Kui piiriületamine lihtsustub, hakkavad seal hinnad kindlasti tõusma, sest idanaabritel on huvi Kirde-Eesti suvituspiirkondade vastu säilinud, Moskvas ja Peterburis on kinnisvara aga palju kallim.

Kergema vaevaga kui mere äärde võib suvekodu leida Lõuna-Eesti kauni looduse keskel. Sisemaal sõltub suvituskoha hind sellest, kui head on juurdepääsuteed, kaugele jääb veekogu ning kui palju on hoone juures maad. Viljandimaal saab kõrvalises kohas elamiskõlbliku väikese maja osta alates 15 000 kroonist.

Kuna maju on mere ääres vähe, kasvab huvi mereäärsete maade ostmise vastu -- kas suvila ehitamise või investeerimise eesmärgil.

Uue suvila ehitusmaksumus jääb vahemikku 300 000--700 000 krooni. Odavamalt ja kiiremini saab hakkama, kui osta väike monteeritav suvemaja -- neid müüakse ka 150 000 krooniga.

Hetkel kuum