2. juuni 1997 kell 22:00

Eestis hakatakse rajama toiduõlivabrikut

ASi Werol aktsionärid on Hüvitusfond (34%), ERA Pank (20%) ja Lõunatööstuse AS (46%). Firma aktsiakapitali suurus on 50 miljonit krooni. Weroli nõukogusse kuuluvad Andres Bergmann, Vambola Kolbakov, Veljo Ipits, riigikogu liikmed Jürgen Ligi ja Eiki Nestor ning Hüvitusfondi finantsdivisjoni direktor Andres Männart.

Alates eelmisest kevadest on Lõunatööstuse ASi juhatuse esimees Vambola Kolbakov propageerinud Eestisse toiduõlitehase rajamise ideed ja otsinud selle teostamiseks investoreid. Firma on loodud, kuid lõplikult pole veel selge tehase asukoht. Sõltuvalt toiduõlitehase asukohast selgub ka projekti lõplik hind, on Kolbakov kinnitanud varem. Tema sõnul maksaksid ainuüksi seadmed sellesse tehasesse 80 miljonit krooni.

«Valime praegu mitme võimaliku asukoha vahel ja lõpliku valiku langetame siis, kui läbirääkimised õlivabriku asukoha suhtes lõpevad,» kommenteeris Andres Bergmann tehase asukoha valikut. Võimalik, et õlivabriku asukoht saab selgeks juba järgmise nädala lõpuks.

Bergmanni sõnul on ASi Werol äriidee toota toiduõli ja müüa seda Eestis ning eksportida toodangut nii itta kui läände. Tootmiseks vajalik tooraine tahetakse varuda Eestist ja Ukrainast ning teistest õlikultuure kasvatavatest riikidest.

«Olen Ukrainas juba pisut eeltööd teinud ja õlitaimede seemnetest maailmas puudust pole,» märkis Vambola Kolbakov. Tema sõnul on plaanis sõlmida leping õlitööstuse käivitamiseks lääne spetsialistidega. Weroli tegevjuht Aivar Noorem käivitas varem Laeva meierei.

Aasta pärast peab õlitööstus toodangut andma. «Maksimumvõimsus on tehasel 120 tonni toiduõli päevas ja 42 000 tonni aastas,» ütles Veljo Ipits. Esimesel tegevusaastal planeeritakse ettevõtte käibeks 450 miljonit krooni.

AS Werol tahab tulevikus rajada ka margariinivabriku.

Hetkel kuum