2. juuni 1997 kell 22:00

EVPsid euroraha vastu ei vahetata

EVPde kasutamisaeg lõpeb 31. detsembril 1998. a. Maa-ameti andmetel oli eelmise aasta lõpuks Eestis erastatud üks protsent maadest. Samas võib ostueesõigusega ja piiratud enampakkumisega erastamisel tasuda kogu müügihinna EVPdes.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Valve Raudnask märkis: «Kas ei oleks viimane aeg pikendada EVPde eluaega, sest maaerastajad on pingul, kartes, et maa kättesaamine venib pikemaks kui EVPde kehtimisaeg.»

«Seda on minult riigikogus juba seitse korda küsitud,» kostis Mart Opmann. «Kui riik oma kohustusi ei suuda täita, siis ta loomulikult on sunnitud pikendama tähtaega.»

Opmann nentis, et maade erastamine on üks põhiline koht, kuhu lähiaastatel EVPd võiksid neelduda, ridamisi vastu võetud seadused ja määrused peaks maade erastamisprotsessi oluliselt kiirendama.

Rahandusministeerium ei soovi Opmanni sõnul EVPde kasutamise pikendamise tähtaega välja öelda enne oktoobrit, kui valmivast analüüsist selgub, kui palju on viimased seadusemuudatused maade erastamist kiirendanud. Sõltuvalt sellest määratakse EVPde kasutamisaja pikendamine, väitis ta.

«See, et EVPde eest saab maad erastada, on ikkagi soodustus inimesele, me võime ju raha eest ka maad müüa,» märkis Opmann.

Opmanni sõnul on olemas huvigrupid, kelle soov on igavesti erastada EVPde eest või saada igavesi järelmaksu tingimusi: «Siis lihtsalt, kui euroraha kasutusele võtame kuulutame erastamisväärtpaberid õigustühiseks või anname EVPde eest veel euroraha välja! Riik peab ikka vastutama oma kohustuste eest nende protsesside läbiviimisel.»

Hetkel kuum