15. juuli 1997 kell 22:00

Tubakaäri on tasuv äri

Ka illegaalse tubaka osakaalult kohalikul turul, mis eri hinnangute järgi ulatub 15--35 protsendini, on Läti Balti riikides liider (Leedus 5 protsenti, Eestis 10 protsenti).

Mullu laekus tubakaaktsiisi 188 miljonit krooni, mis moodustab 8,6 protsenti riigieelarve tulust. Tasuvuselt püsib tubakaäri alkoholi järel kindlalt teisel kohal.

Praegu tegutseb Lätis ametlikult kolm sigaretitootjat: Van Horssen Cigarete Company, Rigas tabaka ja 1992. a Riia tubakavabriku baasil moodustatud Läti-Hollandi ühisfirma House of Prince (HOP), mis hoiab enda käes stabiilselt 50 protsenti Läti tubakaturust.

Hollandlased on Riia tubakavabriku moderniseerimisse investeerinud juba 10 miljonit USA dollarit, mille eest omandati Itaalia sisseseade ning neli sigaretiliini.

House of Prince'i koguvõimsus on 7,5 miljardit sigaretti aastas, millest jätkuks kogu Balti turu rahuldamiseks. Mullu ulatus toodang 2,3 miljardi sigaretini. Osaliselt ei võimalda tootmist suurendada suur illegaalse tubaka osa läti turul, mis saabub riiki Euroopast sadamate kaudu.

Praegu toodab House of Prince 23 marki sigarette ning impordib Hollandi Prince'i.

Võitluseks illegaalse impordi vastu võeti 1994. a kasutusele maksumärgid, mis kinnitavad tubakaaktsiisi tasumist. Algselt oodatud maksuefekti ei saavutatud, sest märke oli kerge järele teha. Nüüd on kasutusel seitse erinevat turvaelementi ning maksumärk sarnaneb rahakupüüriga ja on üks võltsimiskindlamaid Euroopas.

Kontrollimisel konfiskeeritud salatubakast läheb väike osa hävitamisele, osaliselt müüakse see madalama hinnaga, osaliselt turustatakse riikides, kus sellekohane seadustik on vähem range -- Taga-Kaukaasias, Kesk-Aasias. Tubakafirmade hinnangul tuleks salatubakas hävitada, nii nagu seda kogu maailmas tehakse.

Tubakatoodete impordilitsents on väljastatud kaheksale Läti firmale. Suurim konkurents käib kohalike firmade hulgas Philip Morrise toodangu ainuesindaja koha pärast, mis on enese kätte haaranud 30 protsenti Läti tubakaturust (Leedus ja Eestis vastavalt 90 ja 40 protsenti).

Kõige minevamad sigaretimargid Läti turul on Marlboro, Camel, L&M, Winston ja Bond. Kohalikust toodangust on enim eelistatud Elita, Quattro, Prima ja Baltija.

Importtubaka hind on Lätis langenud, imporditud kogused on aga kaks korda suuremad kui aasta-poolteist tagasi.

Rahvusvahelised firmad on end Balti turul juba hästi sisse seadnud. Turu perspektiiv on ilmne: lähedus Euroopa tehastele, transiidivõimalused läbi Balti riikide, suur nõudlus. B&B

Hetkel kuum