22. juuli 1997 kell 22:00

Elanike sooja hind tõuseb

Alates augustist kehtima hakkavate hinnatariifide järgi soojuse hind elanikkonnale ehk umbes 100 000 perele tõuseb, tööstustarbijatele langeb.

Soojuse hind, mida hakkavad maksma lokaalvõrkude väikekatlamajade tarbijad, on 330 krooni/MWh, seni oli see 317,8 krooni. Suurkatlamajade tarbijatele, kellel kehtis seni hind 281 krooni/MWh, hakkavad augustist maksma 311 krooni. Samas hakkavad tööstustarbijad maksma 397 krooni/MWh, praegune hind on 439 krooni/MWh.

«Me tõstame elanikkonnale hinda järkjärguliselt,» sõnab Lipavski. Tööstustarbijate tariif samal ajal langeb.

Praegune hinnamuutus on vaheastmeks tuleva aasta juulist kehtestavatele hinnatariifidele. Siis hakkavad nii tööstusettevõtted kui eratarbijad soojuse eest võrdset hinda maksma. Milline see hind on, Lipavski veel öelda ei osanud.

Tallinna Soojus ei taha kaotada oma tarbijate hulgast tööstustarbijaid.

Kolm aastat tagasi oli majandusministeeriumi taotlusel kinnitatud ülikõrge tariif tööstusettevõtetele ja ülimadal elanikkonnale. Selle tulemusel tööstusettevõtted, kes ei olnud nõus maksma nõutud tariifi, kasutasid konkurentide energiaressursse, räägib Lipavski. «Nad läksid üle kas elektrienergiale või muretsesid endale gaasiküttel väikesed automaatkatlamajad,» lausub ta.

«Me oleme kaotanud küllalt palju tööstustarbijaid. Rohkem me neid kaotada ei tohi.» Lipavski jõuab oma jutuga sinnani, et tegelikult on tööstustarbijate hoidmine ülejäänud tarbijate ehk 100 000 Tallinna pere huvides. «Näiteks kui praegu kaoksid ära kõik veel järele jäänud tööstustarbijad, tõuseks elanikkonnale tariif 50 krooni võrra MWh kohta.

ASi Tondi Elektroonika juht Uno Abru mõistab Tallinna Soojuse pingutusi säilitamaks tööstustarbijaid, kuid ta avaldab arvamust, et tõenäoliselt on soojusettevõte sellega hiljaks jäänud. «Väga massiliselt panevad firmad enda tarbeks püsti gaasil köetavaid automaatkatlamaju,» teab ta rääkida.

Tondi Elektroonika soetas endale taolise umbes kolm aastat tagasi. «See on tõenäoliselt parim investeering, mis me teinud oleme,» sõnab Abru. Kui varem tuli ette, et Tondi Elektroonika maksis kuus soojuse eest 700 000 krooni, siis nüüd on see keskmiselt 100 000 krooni.

Üldises soojavõrgus olles ei pruugi teada, mille eest maksad ja millised muutused hinna arvestamisel tulevad, räägib Abru.

ASi Norma hooneid haldava tütarfirma Norma Maja tegevjuht Anti Ojandu ütleb, et Tallinna Soojuse tariifimuutused Normat eriti ei puuduta. Norma tööstuseosa varustatakse soojaga oma katlamajast. Aasta lõpus viiakse oma küttele üle ka seitsmekorruseline administratiivhoone.

ASi Tallinna Soojus eelarveaasta lõppes 1. juuliks. Hinnanguliselt pakkus Lipavski välja, et ettevõtte aastakäive võis olla umbes 750 miljonit krooni ning kahjum 10 miljonit krooni.

Hetkel kuum