24. juuli 1997 kell 22:00

Aeglastel masinatel lisaseadmeid ei ole

Väikeste paljundusmasinate (9--19 koopiat minutis) odavamad mudelid, mille hind jääb alla 20 000 krooni, on üldjuhul vaadeldava klassi aeglasemad paljundajad. Enamasti puudub neil lisaseadmete juurdepanemise võimalus. Kui seade läheb kiiremaks ning lisandub dokumendi automaatse söötja ehk fiidri ja paberit sorteeriva sorteri võimalus, tõuseb ka masina hind.

Neid lisaseadmeid läheb vaja kasutajal, kel on tarvis mitmelehelisest originaalpakist teha mitu eksemplari koopiaid. Üldjuhul lisaseadmed põhikomplektis ja baashinnas ei kajastu. Vaid Sharp SF 2214-l on fiider hinna sees.

Hinnavõrdluse kõige kallimad mudelid paljundavad 16--18 koopiat minutis, neile saab lisada fiidri, sorteri. Enamasti teevad nad ka kahepoolseid koopiaid ja klammerdavad, samuti suureneb paberisahtlite maht.

Kui personaalsed koopiamasinad võimaldavad enamasti kopeerida vaid A4-formaadis pabereid, siis kuni 20 koopiat minutis tegevad masinad paljundavad tihti ka A3-formaati. Nagu hinnavõrdlustabelist näha, on mõne masina originaali ja koopia maksimaalne suurus B4 (250x353 mm).

Kui paljundusmasinale on võimalik juurde panna lisakassette, siis saab eri formaati või värvi pabereid panna eri kassettidesse. Kui koopiamasinal on vaid üks kassett, siis saab seda eri formaatide jaoks reguleerida. Lihtsalt reguleeritav formaadisuurus võimaldab mugavalt teha koopiaid ebastandardse suurusega paberile mõnest hinnakirjast või infomaterjalist.

Kui paljundamiseks kasutatakse tugevaid materjale, nt paljunduskiled võ -kleepsud, siis peaks masinal kindlasti olema otsesööduvõimalus. Terava nurga all keeratavatel mehhanismidel on muidu paksu materjali raske kätte saada. Kui kilede või kleepsude paljundamine on põhitöö, siis peaks masinal olema pakikaupa otsesööt. Ühe lehe otsesööt võib sellises olukorras tülikaks osutuda.

Enamikul vaadeldava klassi masinatel on olemas ka suurenduse-vähenduse funktsioon. Kui suurem osa seadmeid suurendavad-vähendavad koopiat 1% kaupa, siis targemad võimaldavad mõõtmeid korrigeerida veelgi täpsemalt. Nii näiteks on Selex GR 1060 muutunud populaarseks väikeste projekteerimisfirmade seas, sest sellel on täppishäälestus X- ja Y-telje sihis eraldi sammuga 0,2%.

Hetkel kuum