29. juuli 1997 kell 22:00

Venemaa müüs telekomi aktsiaid

Konkursi võitnud konsortsiumi moodustavad Venemaa suuruselt kolmas pank Oneximbank, mida juhib endine minister Vladimir Potanin, ja Saksa Deutsche Bank AG investeerimispank Deutsche Morgan Grenfell (DMG).

Oneximbanki pressiesindaja ütles, et pank võitis enampakkumise koos oma tütarfirmade, investeerimispank MFK ja Interros grupiga. Konsortsiumis oli ka Moskva investeerimispank Renaissance Capital.

Võitnud konsortsium sai õiguse nimetada Svjazinvesti juhatusse kaks direktorit, kellel ühtlasi on vetoõigus.

Vene föderaalse varafondi aseesimees Vladimir Malin ütles, et Mustcom pakkus 25% pluss ühe Svjazinvesti aktsia eest 1,875 miljardit dollarit. Svjazinvesti käes on kontrollpakid Venemaa 88 piirkondlikus telekommunikatsioonifirmas, sealhulgas Rostelecomis.

Venemaa valitsus paneb sügisel müüki veel 24% aktsiatest, mis müüakse Vene investoritele. Erastamine avab tee erainvesteeringute voolule Svjazinvesti ja ühtlasi aitab uuendada Venemaa aegunud telefonisüsteemi.

Osa investeerijaid kritiseeris oksjoni piiravaid tingimusi ja lühikesi tähtaegu. Nimelt pidi iga osavõtja andma 400 miljoni dollarilise tagatise, mille tagasisaamine polnud kindel. Ning firma finantsseisuga tutvumiseks anti alla kolme nädala.

«Rahvusvaheliste standardite järgi oli see pigem nali,» ütles üks pankur.

Võitnud konsortsiumi arvustas väga teravalt ka Vene televisioonijaam ORT, kes väitis, et kaotajaks jäänud konsortsium, kuhu kuulusid Alfa Bank, Most Bank, Telefonica ja Credit Suisse First Boston, kavatses teha võitjast palju suuremaid investeeringuid Svjazinvesti arengusse.

Valitsuse allikate kohaselt oli kaotanud konsortsiumi taga suurärimees Boriss Berezovski, kellele kuulub ORTi suur aktsiapakk. REUTER-BNS-FT

Hetkel kuum