31. juuli 1997 kell 22:00

Suuri telefoniarveid saab vältida

Eritariifsete telefoninumbritega kaasnevaks põhimureks on tarbijal olnud oodatust suuremad telefoniarved.

Probleemid arvetega tekivad siis, kui liinile siginevad «jänesed», kes pererahvale üle jõu käivaid arveid tekitavad. Siin on hädavajalik inimeste endi aktiivne tegutsemine -- kõigepealt koridoride ja trepikodade uksed lukku ning seejärel kahtlased isikud kommunikatsioonikappidest eemale! Eesti Telefoni (ET) montöörid peavad kandma firma logoga tööriideid ja nõudmisel esitama töötõendi. Teil on võimalus kontrollida, kas ikka õiged mehed tegutsevad teie telefonikapis.

Teistsorti «jänesed» on kodused «jänesed» -- kui naaber tuleb teie juurde helistama, siis kontrollige, kuhu ta helistab ja fikseerige kellaaeg ning päev, et vajadusel kaugekõnede väljatrükist tuvastada ei tea kust ilmunud kõnede päritolu. Sama süsteemi rakendage ka külaliste telefonikõnede suhtes.

Omamoodi «kodujänesed» on lapsed. Soovimatuid kõnesid saab ära hoida, kui suudate lastele selgeks teha, et kõik telefonikõned, mis algavad numbritega 8 2 900, maksavad väga palju raha.

Üllatuskõnesid takistab DigiPluss-teenus

Telefonifirmapoolse võimalusena soovimatuid kõnesid vältida pakume digitaaltelefoni omanikele varianti oma telefonilt väljuvaid kõnesid piirata. See on hea võimalus takistada üllatuskõnesid. DigiPluss-lisateenuste hulka kuulub nn PIN-kood, mis aitab piirata väljahelistatavaid kõnesid vastavalt valitud kategooriale. Teades ja valides PIN-koodi, on võimalik piiranguid vältida. Esmakordne teenuse tellimine on ET abonentidele tasuta.

Telefoniarve suurus võib oleneda ka telefoniaparaadist. Kui majapidamises on nn cordless ehk traadita telefon, mis töötab valel sagedusel (Eestis on keelatud CT-0 tüüpi traadita telefonid, 900MHz sagedusalal on lubatud järgmised sagedusalad 959--960 MHz, 914--915 MHz, 864--868 MHz, lubatud on DECT-standard), siis peate olema valmis sellekski, et telefoniarvele on lisatud kõned, mida teie helistanud ei ole, mis aga on valitud teie telefonilt. Ebameeldivuste vältimiseks soovitame tarbijatel kasutada ikka vaid õigel sagedusel töötavaid telefoniaparaate.

Helistajale võib oodatust suurem telefoniarve tulla ka siis, kui telefon, millele helistatakse, on numbrimäärajaga, sest jaam fikseerib kõnesignaali hetkel, kui aparaat määrab numbri. Tegelikku kõnet sellel ajal veel ei toimu, kuid kõneminut juba tiksub.

Kõneminut hakkab lugema ka juhtudel, kui telefoni kutsesignaal asendub muusikaga või teatega automaatvastajalt.

Hetkel kuum