10. august 1997 kell 22:00

Oneximbanki mõju kasvab

Tolle grupi keskmeks on üks suuremaid Venemaa kommertspanku Oneximbank, mille aktivad küündisid aasta algul 21 000 miljardi rublani ehk 3,6 miljardi dollarini. Tänu reitingufirmalt Moody's pälvitud reitingule Ba3 sai Oneximbank eelmisel kuul emiteerida euroobligatsioone 200 miljoni dollari väärtuses.

Pank ise kuulub suurde Interrosi gruppi, mis on valduskontsern ja kontrollib 24 tööstusfirmat, mille kogukäive on 10 miljardit dollarit. Peale selle on Oneximbank kaalukas osanik Moskva suurimas investeerimispangas MFK-Renaissance, mis on aktiivselt esindatud kohalikel laenu- ja kapitaliturgudel ning mis suurendab oma omanike finantsjõudu.

Kogu selle finants- ja tööstusgrupi initsiaator on endine peaministri esimene asetäitja, Oneximbanki juht, 36aastane Vladimir Potanin, kes Kremli võimukoridoride hea tundjana on valinud raha paigutamiseks õige taktika.

Potanin on tüüpiline nõukogude aparaaditöötaja, kes lühikese ajaga on kujunenud üliedukaks eraettevõtjaks. Lõpetanud 1983. a Moskva rahvusvaheliste suhete instituudi, töötas ta kaheksa aastat Venemaa väliskaubanduse ministeeriumis.

Kui NSV Liit lagunes, asutas tänu oma vanadele sidemetele Venemaa väliskaubandusliidus ühendatud ekspordi- ja impordipanga, Oneximbanki.

Potanin kogus enda ümber mitu väliskaubandusministeeriumi endist tippametnikku ning andekaid noori finantsiste, nagu näiteks panga tegevdirektor Mihhail Prohhorov ja tema asetäitja Vladimir Rõskin.

Erinevalt paljudest teistest Venemaa pankuritest on Potanin aktiivselt otsinud välispartnereid. Näiteks MFK-Renaissance'i juhtiv ameerika pankur Boris Jordan, kes varem juhtis edukalt ?veitsi panga Credit Suisse First Boston Moskva kontorit, etendas olulist rolli George Sorosi veenmisel, et too osaleks 980 miljoni dollariga Svjazinvesti erastamisoksjonil koos Oneximbankiga.

Kuid ehkki paljud ei kahtle Potanini taktikalistes võimetes, kahtleb osa, kas ta suudab rakendada ka pikaajaliselt edukat strateegiat. Sest kuigi tal on õnnestunud paari nädalaga osta kahe olulise firma, Svjazinvesti ja Norilsk Nikli aktsiaid, on ta ühtlasi soetanud endale väga tõsiseid vastaseid.

Nende hulgas on peaminister Viktor T?ernomõrdin, kes avalikult soovitas Norilsk Nikli oksjoni edasi lükata, kuid kelle nõuannet riigivara komitee ei võtnud kuulda, väites, et «täielik rumalus on oksjonit viimasel hetkel katkestada». Arvestamata peaministri soovi, eelistas komitee kahest pakkumusest Oneximbanki oma, kes pakkus aktsiate eest 251,2 miljonit dollarit, kohustus investeerima 300 miljonit dollarit ning maksma 400 miljardit rubla Norilsk Nikli maksu- ja palgavõlgu.

Samuti on Potanini vastu teravalt ajakirjanduses välja astunud suurärimeestest konkurendid Vladimir Gussinski ja Boriss Berezovski, kes mõlemad jäid kaotajaks Svjazinvesti oksjonil.

Üks lääne analüütik on aga seisukohal, et kui Venemaa majanduses saab võidu aus majanduslik konkurents ja kahaneb poliitiliste kontaktide osatähtsus, siis on Potaninil tugevaim lähtepositsioon uutes oludes tegutsemiseks ja tal on kõik eeldused muuta oma finants- ja tööstusgrupp ülemaailmselt arvestatavaks konglomeraadiks. FT-ÄP

Hetkel kuum