10. august 1997 kell 22:00

Poola rängad tulvakahjud

Poola sisemajanduse kogutoodang kasvas aasta esimesel poolel 6,5% ja oleks ilma üleujutuseta kasvanud kogu aastaga 6%. Esimese poolaasta inflatsioon oli 8%, võrreldes 11,5% eelmisel aastal, ning aastainflatsioon peaks loodusõnnetuse mõjul tõusma 13,5 protsendini.

Tulvaveed on põhjustanud katastroofilisi tagajärgi piirkonnale, kus paikneb 23% rahvuslikust varast ja kus toodetakse 26% sisemajanduse kogutoodangust. Kõige enam kannatas põllumajandus: õnnetuspiirkonnas on hävinud 75% viljasaagist ja neljandik karjast. Veonduse ja turismi kahjud küünivad neil aladel 25 protsendini. Infrastruktuurist hävis kuni 10%. Kodumajapidamistes olnud püsikaupadest muutus kriisipiirkonnas kasutuskõlbmatuks 5--10%. Kokku hinnatakse kahjusid üle 30 miljardi Eesti krooni, millest suur osa jääb kompenseerimata, mõjutades inimeste elujärge veel aastaid.

Valitsus on nüüdseks välja töötanud õnnetuspiirkondade taastamise plaani, mis on mõeldud kuni 2001. aasta lõpuni. Kuid looduskatastroofi tagajärgede likvideerimise kulud kasvavad tõenäoliselt kavandatust suuremaks. KL

Hetkel kuum