12. august 1997 kell 22:00

Kanakoivad hoiavad Eesti autosid Moskvas

Moskvas olukorra lahenemist ootavate autojuhtide andmeil on arestimise põhjuseks segadus kauba vastuvõtja dokumentidega.

11 arestitud auto omaniku ASi Powertrans juhataja Sven Arja kinnitas, et tema firma vastu pole Moskvast mingit süüdistust esitatud. «Muu meiega Venemaale saadetav kaup liigub, sellega pole mingeid probleeme,» lisas Arja. Eile võttis Powertrans ühendust ka Eesti saatkonnaga Moskvas. Seni pole toll saatkonnale aresti põhjuse kohta ametlikku infot andnud.

«Eesti saatkonnast soovitati autojuhtidel teha neile ühine avaldus,» rääkis Moskvas tolli kaubaplatsil juba pea kaks nädalat elanud Alexela autojuht Vello Vaalmäe, lisades, et see avaldus koostatakse saatkonna töötajate abiga täna. Avaldust on vaja selleks, et saatkonnal oleks õigus autojuhte esindada. Vaalmäe sõnul on osal juhtidel Vene viisa juba läbi saanud, nii et nende Eestisse tagasipääsemine võib olla problemaatiline.

«Pesta meil siin kuskil pole, pole minimaalseidki elamistingimusi. Täna loodame, et meile jõuavad kohale Eestist saadetud abipakid toidu ja rahaga,» rääkis Vaalmäe.

Eesti firmadelt tellis kaubaveo Muuga sadamast Moskvasse Eesti firma Akmarest, kaasates vedamisse transpordifirmasid kõigist Baltimaadest. Akmaresti ekspediitori Vjat?eslav Morozovi sõnul seisab Moskvas kokku umbes 630 tonni kanakoibi. «See oli meil juba õige mitmes sarnane tellimus ning seni on kõik korras olnud,» rääkis Morozov.

Morozov ütles, et kauba Venemaale transportimise organiseerijad on ise Moskvas, kuid keeldus neid nimetamast, põhjendades seda kommertssaladusega. Morozovi sõnul on võimalik, et Vene toll korraldab kanakoibade müügiks oksjoni.

Mitmed transpordifirmad, kelle autod Moskvas probleemi lahenemist ootavad, lubasid veo tellijalt trahve nõuda. Ivan Stepanenko aktsiaseltsist Levekol lubas pärast kauba lahtitollimist esitada tellijaile arve 1000 krooni peale iga tähtaja ületanud päeva eest. ASi Linnek müügijuht Anu Otisalu aga kinnitas, et nende kahju väljanõudmisega tegeleb kindlustus.

Hetkel kuum