4. september 1997 kell 22:00

Kohvi nädalane tõus

Kohvi hinnad tõusid seitse päeva järjest. Arabika detsembrilepingute hind tõusis kolmapäeval New Yorgi kohvi, suhkru ja kakao börsil 2,5 protsendi võrra 193 USA sendini nael, mis on viimase 12 nädala kõrgeim. Londonis tõusis Robusta novembrilepingute hind viimase seitsme nädala kõrgeimale tasemele. Nii järsk hüpe oli seotud peamiselt Santose dokitööliste teisipäeval väljakuulutatud streigiähvardusega. Santos on nimelt Brasiilia tähtsaim kohvi- ja suhkrutransiidi sadam. Pikemat tõusutrendi seostatakse Kolumbias ja mujal Kesk-Ameerikas juuli- ning augustikuus valitsenud kuivuse El Ninoga, mis kordub iga paari aasta tagant ja võib oluliselt kahandada kohvisaaki. El Nino on andunud investoritele põhjuse spekulatiivseteks ostudeks, kuigi mitmed Kesk-Ameerika kohviorganisatsioonide kõrged ametnikud on väitnud, et kuivus ei ole 1997./98. aasta saaki oluliselt rikkunud.

Analüütikute arvates on kohvi hind tõusnud nüüdseks ülemise vastupanupiirini ja peaks nüüd läbi tegema korrektsiooni. Londonis langeski eile ennelõunasel sessioonil kohvi hind1,7% võrra. New Yorgis polnud nende ridade kirjutamise ajal börs veel avatud, kuid võib arvata, et hinnatõus peatub sealgi, sest eile teatas Kolumbia rahvusliku kohvikasvatajate föderatsiooni president J. Cardenas, et järgmise hooaja saak suureneb tõenäoliselt 12 miljoni kotini (60 kg), võrrelduna möödunud hooaja 9,6 mln kotiga. Samas prognoosis ta kohvi hinna langustrendi algust alates oktoobrist kui Kesk-Ameerika kohvisaak hakkab jõudma turule.

Teisipäeval teatas Venemaa rahandusministeerium 31 tonni kullavarude müügist augustis. Müüdud kogus oli küll piisavalt väike, et turg oli võimeline seda ilma vaevata absorbeerima, peavalu tekitab aga fakt, et senisest ostjast sai müüja.

Hetkel kuum