14. september 1997 kell 22:00

Lisapensionist läheb 10% tulumaksu alla

Oro sõnul teeb rahandusministeeriumi töögrupp valitsusele ettepaneku vabastada tulumaksust vabatahtlikesse pensionifondidesse tehtavad sissemaksed ja maksustada väljamaksed 10% suuruse maksumääraga. «Otsustasime käsitleda seda juhtumit analoogselt pangaintresside maksustamisega,» lisas Oro.

Sissemaksete osas pensionifondi on maksumaksjal õigus saada maksuvabastus kuni 15 protsendile tema maksustatavast tulust ja kanda see pensionifondi. Tuludeklaratsioonis saab kindlustatu selle summa maha arvata ainult oma tulust ja ühisdeklaratsiooni abikaasaga sellisel puhul esitada ei saa.

Lemmi Oro sõnas, et teoreetiliselt peaks igasugune tulu kuuluma maksustamisele, sh ka riiklikud pensionid. Rahandusministeerium pole tema sõnul selle küsimusega veel tegelenud, kuna see eeldaks valitsuse poliitilist otsust.

Maksumaksjate liidu esimehe Enn Roose väitel peaksid ka mitteriiklikud pensionid saama maksuvabastuse. «Kui sellist pensioni kogutakse näiteks ettevõtte pensionifondi, tekib topeltmaksustamine,» lausus Roose. «Tööandja maksab pensionifondi tehtud sissemaksetelt kui erisoodustuselt nii tulumaksu kui sotsiaalmaksu. Maksumaksja maksab fondist väljavõetud pensionilt omakorda tulumaksu.»

Roose pakkus välja, et topeltmaksustamise vältimiseks peab tööandja tasuma töötaja kasuks pensionikindlustuse makseid, millelt ta maksab kui erisoodustuselt tulumaksu, kuid kindlustushüvitised ja muud väljamaksed, sealhulgas ka pensionid, ei kuulu residendist maksumaksja tulu hulka.

Kindlustusseltside liidu juhatuse esimees Taivo Saar sõnas, et ehkki nii klientide kui kindlustusandjate ideaal oleks pensionikindlustuse sissemaksed ja väljamaksed täielikult tulumaksust vabastada, aktsepteerib kindlustusseltside liit kompromissina ka kümneprotsendilist maksumäära väljamaksetelt, kuna sissemaksed on maksuvabad.

«Meie esialgne ettepanek oli, et tulumaksusoodustus oleks kõikidel kogumiskindlustustel, mis on sõlmitud pikaks ajaks,» lisas Saar. «Olemuslikult ei ole vahet, kas koguda vanaduspäevadeks raha pensionifondi või pikka elukindlustusse.»

Valitsusele esitatakse sügisel tulumaksuseaduse parandusettepanekud koos sotsiaalmaksu-, pensionifondide ja kindlustusseaduste muudatustega, et käivitada pensionireform. Uus sotsiaalkindlustussüsteem peab rakenduma kolme aastaga.

Hetkel kuum