18. september 1997 kell 22:00

Koristajad läksid kontoriametnikest mööda

Riigitöötajate palgaastmestiku järgi algab kantseleitöötaja kuupalk 1070 kroonist ja oskustöölise palk 950 kroonist. Pärast seda, kui 845kroonine esimese astme palk tõstetakse 1100 kroonini, hakkavad selle palgaastme järgi palka saavad koristajad, majahoidjad, käskjalad, valvurid, uksehoidjad, riidehoidjad, ahjukütjad saama mitusada krooni rohkem palka kui oskustöölised.

Riigitöötajate ametiühingu liidu esimees Kalle Liivamägi sõnas, et sellist olukorda ei saa tekkida, sest palgatõusu läbirääkimised jätkuvad. «Lepime kokku ülejäänud astmete palgatõusu kuni 35. astmeni välja,» lubas ta.

Küsimusele, kui palju inimesi saab palka esimese palgaastme järgi, vastas Liivamägi, et statistika järgi umbes tuhat inimest. Koos hallatavate riigiasutustega Eestis kokku umbes 6000 inimest, lisas ta.

Rahandusministeeriumist saadud andmed jällegi kinnitavad Liivamägi sõnul, et esimese astme järgi saab palka vaid 198 inimest. Igal juhul tuleb palgatõus tagada olemasoleva palgafondi piires, kuna halduskulud on järgmiseks aastaks külmutatud.

Kultuuritöötajate ametiühingu juht Linnar Kaldmaa teatas, et ametiühingute keskliidu ja valitsuse kokkuleppest võib aru saada, et palgatõus käib ka kultuuritöötajate kohta. Tema arvutused näitavad, et palgatõusuks on vaja kas lisaraha või hulga töötajate vallandamist, sest olemasoleva palgafondiga ei saa seda otsust järgida.

«Kuni seitsmenda astmeni palka tõsta tähendab meie süsteemis palgafondi juurdekasvu 21% -- meile on järgmiseks aastaks lubatud vaid 14%,» võrdles Kaldmaa. Kui see jagada alamate palgaastmete vahel vastavalt palgatõusule, jääks kõrgematele astmete palgatõusuks vaid 10%. «Meie tahame valitsuselt palgafondi kasvu neljandiku võrra, siis saaks 1100 krooni lubada,» väitis Kaldmaa. «Haridus- ja kultuurisfääris koondada pole võimalik,» teatas ta.

Riigitöötajate ametiühingu juhi Kalle Liivamägi teatel tuleb palgaastmete korrigeerimise töögrupp kokku järgmisel nädalal. Valitsus moodustas lisaks suvel ministeeriumide kantsleritest ja tippametnikest töökomisjoni, et välja töötada riigitöötajate palgakorralduse uued alused.

Hetkel kuum