21. september 1997 kell 22:00

Pärnus on läinud hinda remonditud korterid

Suvi ja kevad möödus Pärnu korteriturul traditisiooniliselt aktiivselt, kuid nii suurt hinnatõusu kui Tallinnas ja Tartus seal ei toimunud.

Kinnisvarafirma Kinnisvaraekspert VK hinnangul on korterid kevadest alates kallinenud keskmiselt 10%.

Samas võib igal sügisel täheldada Pärnus väikest hinnalangust, kuid selle aasta tendentsidele on Kinnisvaraeksperdi maaklerite arvates veel vara hinnangut anda.

Kõige rohkem on suurenenud remonditud korterite väärtus. Kinnisvarabüroo LVM andmetel on remonditud korterid kohati poole võrra kallimaks läinud. Kui remontimata kivimaja kolmetoaline korter maksab 100 000--120 000 kr, siis pärast remonti tõuseb sama korteri hind kuni 200 000 kroonini.

Kulutused remondile toovad tulu

Hinnatõus näitab, et korteri remontimine enne müüki on omanikule kasulik. Seejuures ei pea remont olema luksuslik. Piisab, kui kulutada remondimaterjalidele umbes 50 000 krooni, vahetada seejuures ka torud ja santehnika ning panna sansõlme põrandaküte.

Remonditud korterite hinnatõusu üheks põhjuseks on kindalsti see, et uusi kortereid on Pärnus vaid üksikuid ja neidki ei ehitatud vabaturule. Suvel maksti korteri eest uues ridaelamuboksis isegi 1,2--1,5 miljonit krooni. Viimased korterelamud valmisid Pärnus 1990. aastal enne krooni tulekut.

Mittepärnakast ostjale piirdub Pärnu korteriturg enamasti vaid kesklinna ja rannarajooniga, kus korterite hinnad on kõige kõrgemad ja hinnakasv keskmisest suurem. Need korterid asuvad enamasti vanades puit- ja villatüüpi majades, igaüks isemoodi planeeringuga ja erinevas seisukorras. Enamasti on seal ahiküte ja kuivkäimla. Hind sõltub konkreetsest asukohast ja ümberehitamisvõimalustest.

Tulenevalt defitsiidist kasvavad ka rannarajooni kruntide hinnad. 1000 m² suuruse krundi eest on makstud 300 kr/m², mis on juba sama hinnaklass pealinna eramukruntide hinnaga.

Pärnu elanike korteritehingute pärusmaaks on Mai elamurajoon, mida hinnatakse korterite planeeringu ja väljaarendatud infrastruktuuri pärast.

Korteri hind oleneb vanusest ja planeeringust: kahetoaliste korterite hinnavahe võib olla 15 000--20 000 kr. Kahetoaline korter vana planeeringuga maja esimesel või viimasel korrusel maksab kuni 70 000 kr, sama viimistlusastmega korter 3. korrusel uuema planeeringuga majas üle 100 000 kr.

Hetkel kuum