28. september 1997 kell 22:00

Iiri pubi George Brownes müüdi oksjonil maha

Pubi omanik AS Maharani ei oleks pankrotti läinud, kui George Brownes'i oleks algusest saati õigesti majandatud, ütleb pankrotihaldur Janek Valdma veendunult.

Tallinna Eesti Maja juhataja Viido Polikarpus töötas George Brownes'i tegevdirektorina 1995.--1996. aastal. «Olin saanud mõned päevad ametis olla, kui omanikud teatasid, et annavad juhtimise mulle üle. Ahluwalia (ASi Maharani tegevjuht --toim.) lisas veel, et ei suuda enam Tallinnas töötada, sest kõik varastavad ümberringi,» meenutab Polikarpus.

Üsna varsti pärast tegevdirektoriks saamist mõistis Polikarpus enda sõnul, et rahaasjad on firmas täiesti korrast ära. Puudus kontroll lao väljamineku ja sularaha sissetuleku kohta, igaühel oli kassa juurde vaba juurdepääs.

Lisaks olid hindud võlgu Tallinna Pangale, kellele tagasi maksmist lükati kogu aeg edasi. Siis laenati jälle omakorda selle laenu katteks, kusjuures reaalset tagatist ei olnud.

Suured võla- ja rendikohustused sundisid omanikke makseid edasi lükkama.

«Kord tulid hindud enne palgapäeva minu juurde koju ja püüdsid selgeks teha, et palga maksmisega võiks oodata. Olin nende tuleku ajal vannis. Ligunesin vees kolm tundi, aga oma nõusolekut ei andnud. Kui nad ära läksid, olin nagu rosin, kuid ma sain enda tahtmise,» räägib Polikarpus naerdes.

Firmast lahkumise põhjuseks nimetab Polikarpus segast omandisuhet. «Ma ei saanud aru, kes seda George Brownes'i tegelikult juhib. Omanikele oli ääretult raske selgeks teha, et reklaami peale tuleb kulutada. Nad ei tahtnud ka mõista, et iiri pubi ei kõlba india toidud,» meenutab Polikarpus.

Kui ma oleksin tööle mineku hetkel teadnud, mis olukord seal valitseb, poleks ma sinna läinudki, on ta veendunud.

Pubi uue omaniku, ASi Tevarra suhtes on Polikarpus positiivselt meelestatud. Nad palusid kevadel minult abi ja ma koostasin äriplaani. Kui nad leiavad klientuuri, on nad kasumis, ütleb Polikarpus lõpetuseks.

Tevarra juht Virko Priks pubi ostu ja tulevikuplaane kommenteerida ei soovinud.

Kui ASi Maharani võlad olid lootusetult suureks kasvanud ja Tallinna ärikeskus pankrotimenetluse algatas, püüdsid võlausaldajad veel viimast päästa.

Maharani tegevjuht Sanjay Ahluwaliale pakuti Valdma sõnul võlgade saneerimist, kuid Ahluwalia keeldus abist. «Meil puudus ülevaade raha liikumisest, Ahluwalia hoidis pubi käibed saladuses, raamatupidamine firma tegelikku seisu ei kajastanud. Kord pöördusime abi saamiseks isegi politseisse,» ütleb Valdma.

ASile Maharani kuulutati Tallinna linnakohtu otsusega pankrot 25. veebruaril.

Valdma tunnistab, et pankrotimenetlemise ajal püüti avalikkuse ees pubi tegelikku olukorda varjata, sest see oleks pubi mainet kõvasti alla kiskunud.

Samas otsustas pankrotitoimkond, et George Brownes'i kui kaubamärki ei ole mõtet kinni panna. Nii müüdi George Brownes tervikvarana.

Hetkel kuum