1. oktoober 1997 kell 22:00

Talinvest: börsimulli lõhkemine võib ohustada mitut panka

Eesti pangad on viimasel ajal ostnud aktiivselt oma aktsiaid, mis viib aktsiate hinnad üles. See omakorda suurendab panga kasumit ning toob turule uut raha juurde, märkis Talinvest oma igakuises Balti väärtpaberituru ülevaates Baltic Securities Update (BSU).

Eriti agressiivselt on oma väärtpaberiporfelli kasvatanud Maapank ja Ühispank, suhteliselt konservatiivset joont hoiavad Hansapank ja Hoiupank.

Arvestades seda, et Eestis on vaid käputäis kogemustega väärtpaberispetsialiste, võib börsimulli lõhkemine mõnd panka tõsiselt kahjustada, märkis Talinvest.

Eesti väärtpaberiturg ei ole üldiselt ülepaisutatud, kuid mõned väärtpaberid on ülehinnatud, ütles Hansabank Marketsi direktor Rain Lõhmus BSU-le antud intervjuus.

Lõhmuse hinnangul ei ole järelevalve Eesti väärtpaberituru üle piisav, sest ei väärtpaberiinspektsioon ega Eesti Pank ole süvitsi uurinud kommertspankade tegevust väärtpaberiturul.

Börsikrahhi võimalust kommenteerides märkis Talinvest, et see ei ole kuigi tõenäoline, sest majanduse kasvu väljavaated on tugevad.

Samas peaksid investorid jälgima sündmusi enne 1999. aasta üldvalimisi. Keskerakond on juba alustanud kampaaniat mitteettevõtlike inimeste häälte kogumiseks, märkis Talinvest.

Tähelepanelikult tuleks jälgida ka Eesti jooksevkonto defitsiiti ning seda, kuidas areneb Eesti eksport ning kuidas kasutatakse väliskapitali.

Eesti majandus sõltub ka Saksa intressimääradest. Viimasel ajal on Eesti firmad saanud laenata raha soodsa intressiga. Kui Saksa intressimäärad tõusevad, muudab see kallimaks ka kapitali Eestis.

Mis puutub suhetesse Venemaaga, siis halvemaks ei saa need Talinvesti hinnangul enam minna. Suhted Venemaaga võivad anda Eesti väärtpaberiturule vaid stimuleeriva impulsi, sest kui suhted paranevad, kasvab ka paljude Eesti firmade kasum. BNS

Hetkel kuum