7. oktoober 1997 kell 22:00

Virelev keemiatehas sai uue omaniku

Maritime Trade & Finance Group SA esindaja Eestis Sergei Popenko ütles, et ?veitsi firma on alates 1995. aastast toetanud Ceosili kokku 3 miljoni dollariga. «Põhimõtteliselt andsime raha tehase käivitamiseks ja käibevahenditeks,» märkis ta.

Sel aastal tuli korrastada tehase omanikeringi ja Maritime Trade & Finance Group otsustas lihtsalt krediteerimise asemel ise omanike ringi tulla, märkis Popenko. Küsimusele, milleks ?veitsi firmale nigelalt toimiv keemiatehas, vastas Popenko, et tseoliidi tootmine on perspektiivne.

Seni kuulus 38% Ceosili aktsiatest Jugoslaavia ettevõttele Birac Holding, 35,5% Vene firmale Agrohiminvest, 12% Eesti Fosforiidile ja 14,5% müügifirmale Ceosil Holding.

Praegu omab Maritime Trade & Finance Group SA 41% Ceosili aktsiapakist, kuid kavatseb lähiajal osalust suurendada. Popenko kinnitas, et Maritime Trade & Finance Group ostis üles kõik Eesti Fosforiidi ja Ceosil Holdingu aktsiad ning osa ka teiste aktsionäride osalusest.

Ceosili bilansiline väärtus on 560 mln krooni. Popenko sõnul ei ostnud ?veitsi firma 41% Ceosili aktsiaid mitte bilansilise, vaid turuväärtusega, mis oli veidi alla 200 mln krooni. Hinna sisse on arvestatud ka Ceosili võlad ja kohustused.

Küsimusele, kas Ceosili osaluse ost on Maritime'i ainuke projekt Eestis, vastas Popenko, et see on suurim. Ülejäänud projektidest ta veel ei rääkinud.

Maritime Trade & Finance Group SA on ?veitsi pangajuhtide ja finantskorporatsioonide ühine firma.

Ceosilis töötab praegu ca 90 inimest. Aeg-ajalt väikeste partiide kaupa pesupulbri valmistamiseks kasutatavat tseoliiti tootnud tehas käivitati septembris taas.

Sõlmitud on lepingud kuus ligi 2000 tonni toodangu turustamiseks lääne riikide ja Venemaa pesupulbritootjaile ning ökoloogia organisatsioonidele. Lähiajal kirjutab Ceosil Popenko sõnul veel lepingu 3000 tonni turustamiseks kuus ja lisaks on sõlmimisel leping ühe Kanada firmaga.

Tõenäoliselt aasta algul hakkab Ceosil esmakordselt oma ajaloos kasumit tootma, avaldas Popenko lootust.

Ceosil käis kevadel kohut firmaga North-West Technology, kes esitas firmale pankrotiavalduse. Kohus ei tunnistanud Ceosili pankrotti. Nüüd on asi tsiviilmenetluses.

Hetkel kuum