16. oktoober 1997 kell 22:00

Maa mõõtmiseks on linnaametnikel oma soosikud

Maamõõdufirmade nimekirja koostamist alustas Tallinna linnavalitsuse linnaplaneerimisamet paar aastat tagasi, pärast omandireformiameti loomist sellel kevadel läks nimekiri uue ameti kätte. Mõnes nimekirjas olevas firmas töötavad endised linnavalitsuse ametnikud. Lisaks on informatsioon nimekirjas olevate firmade kohta vananenud.

Mähe elaniku Jaan-Ants Viirmaa sõnul tahab ta krunti erastada plaanimaterjali alusel, kuid linnaametnikud nõuavad temalt maa mõõtmist ja selle eest ka maksmist. Seaduse järgi oleks võimalik erastada krunti plaanimaterjali järgi. Viirmaa sõnul ütles Pirita linnaosavalitsuse ametnik, et nende inimeste toimikud jäävadki lauanurgale seisma, kes ei mõõda ja ei maksa.

«Siis läksin Mait Metsamaa (Tallinna abilinnapea -- toim.) juurde. Tulemuseks oli kiri, milles teatati, et vajatakse lisadokumente,» rääkis Viirmaa. «Järgmisena läksin Taimi Lokotari (Tallinna linnaplaneerimisameti juhataja asetäitja -- toim.) juurde, kuid temaga pole mõtet vaieldagi. Sain Lokotari jutust aru, et liiguvad nende toimikud, kes lasevad maid mõõta ja selle eest maksavad. Valik tuleb teha aga nende poolt antud nimekirjast. Minu enda välja valitud maamõõtja neile ei sobinud.»

Viirmaa helistas nimekirjas olevatesse firmadesse. «Need firmad on ennast nii täissöönud. Kui tahad kohe, maksad üle üheksa tuhande krooni krundi eest. Kui ootad, saad nelja-viie tuhande eest,» märkis Viirmaa.

ASi Eesti Kaardikeskus juhataja Avo Sulgeri sõnul on linnavalitsuse soovitatavate maamõõdufirmade nimekirja puhul tegemist tsunftipoliitikaga.

Sulger märkis, et paar aastat tagasi tahtis AS Eesti Kaardikeskus maa erastamiseks ise mõõta krunti, millel asub nende kontor.

Eesti kaardikeskusel on litsents maa mõõtmiseks olemas. Hiljem jõudsime arusaamisele, et lihtsam on mõõtmine tellida linnavalitsuse soovitatud maa-mõõdubüroo käest, nentis Sulger.

Mitmes nimekirjas esinevas maamõõdubüroos töötavad endised ametnikud.

OÜs Geomap töötav Marko Saarlaid töötas enne töökoha vahetamist Tallinna linnaplaneerimisameti kinnistumoodustamise osakonna peaspetsialistina, kuid lahkus riigitöölt eelmise aasta augustis. Töökoha vahetuse põhjuseks on suurem palk, ütles Saarlaid. Saarlaiu hinnangul on linnaametnike väljastatav nimekiri kokku pandud suvaliselt.

Nimekirjas oleva ASi Elisor sekretärina töötab endine Tallinna linnavalitsuse arhitektibüroo kantselei vaneminspektor Jana Lokotar. Elisori juhatuse esimehe Henri Dobrõ?i sõnul on endisest linnavalitsuses töötavast ametnikust töös kasu küll. «Kui endine linnavalitsuse ametnik läheb oma vanasse töökohta, siis vaadatakse teda võib-olla lahkema pilguga, kuid see ei ole ühe firma tegutsemise edu saladus,» ütles Dobrõ?.

Maa mõõtmisega tegeles ja nimekirjas on ka Tallinna linnavalitsuse arhitektuuribüroo, kelle ruumid asusid linnavalitsuses samal korrusel, kus tegeldakse maade erastamis- ja tagastamise küsimustega.

Omandireformiameti juhataja Vladimir Viiese sõnul likvideeriti arhitektuuribüroo üleeile.

Viies märkis, et omandireformiamet vastutab kõikide nimekirjas olevate firmade kvaliteedi eest. Samas on näiteks üks nimekirjas olev eramaamõõtja juba kaks kuud surnud.

Võimalus, et riigitööl töötav inimene teeb lisaks maamõõtmistöid, on Viiese sõnul välistatud.

Tallinna linnaplaneerimisameti juhataja asetäitja Taimi Lokotari sõnul ei ole kõne all oleva nimekirja levitamine kohustuslik, kuid seda on antud inimestele nende endi palvel.

Lokotar lisas, et kõik nimekirjast välja jäänud litsentsiga maamõõdufirmad lülitatakse nimekirja, kui nad seda soovivad.

Hetkel kuum