22. oktoober 1997 kell 22:00

Läti ostab üles Eesti sealiha

Adavere lihatööstuse tegevdirektori Harri Nukke sõnul on lätlastest liha kokkuostjad tööstustele väga tõsised konkurendid. «Nad tegelevad aktiivselt ja agressiivselt ning on hinna üles ajanud,» lausus ta.

Nukke sõnul on probleem terav ja tekitab lihatööstustel häireid varumises. «Uusaasta on tulemas, liha läheb rohkem vaja, peame tõstma oma kokkuostuhindu,» sõnas Nukke. «Järelikult kallinevad lihatooted ka poes.»

Rakvere lihakombinaadi ostudirektor Indrek Lekko ütles, et situatsioon, kus tööstused veavad suurtes kogustes liha sisse ja tootjad samal ajal ekspordivad, on ebanormaalne.

Lepinguid lätlastest kokkuostjad seakasvatajatega ei sõlmi, vaid käivad talust talusse. Umbes kuu aega tagasi tegevust alustanud kokkuostjad viivad sead ära elusalt, liha kvaliteedile Eesti lihakombinaatide esindajate sõnul olulist tähelepanu ei pöörata.

Seafarmi OÜ Kaiu LT osanik ja riigikogu liige Tiit Tammsaar ütles, et seakasvatajatel on ükskõik, kellele müüa, otsustab hind. «Hinnaga mängides kasutab eriti oma domineerivat positsiooni ära Rakvere lihakombinaat,» ütles Tammsaar.

Tammsaare sõnul maksavad lätlased sealiha kilo eluskaalu eest umbes 20 krooni, mis on umbes krooni võrra rohkem kui kohalikud lihatööstused.

Situatsioon, kus sealiha veetakse palju sisse ja teisest otsast eksporditakse, on tekkinud sellepärast, et töötleja ei arvesta tootjat kui võrdset partnerit, ütles Tammsaar. «Tootjat võetakse kui lolli külameest, kellele võib kuitahes vähe maksta,» lisas ta.

«Me ei suuda hinnas võistelda kokkuostjaga, kes tavaliselt liha kvaliteeti teisejärguliseks peab,» ütles Indrek Lekko Rakvere lihakombinaadist. Tema sõnul sõlmitakse kõigi lihatootjatega aastane leping, liha hinda lepingus ei fikseerita. «Kui tootja tahab lepingu lõpetada, meie teda keelata ei saa,» lisas ta.

Hetkel kuum