27. oktoober 1997 kell 22:00

Nitroferdi suurleping allkirjastatakse reedel

Lämmastikväetiste tootmisega tegeleva ASi Nitrofert majandusnõuniku Vladimir Degtjarenko sõnade kohaselt on peatöövõtuleping eelduseks, mille põhjal sõlmitakse järgnevalt juba konkreetsed finantseerimis- ja kindlustuslepingud.

Degtjarenko ütles, et reedel sõlmitav leping on metanoolitehase rajamise alustamiseks väga olulise tähtsusega. «Me oleme selle lepingu ettevalmistamiseks tööd teinud vähemalt kaks aastat,» sõnas ta.

Degtjarenko rääkis, et pidulikule allkirjastamise tseremooniale Purtses on kutsutud Nitroferdi emafirma Venemaa gaasikontserni Gazpromi tippjuhid, Saksamaa ja Venemaa suursaadik Eestis ning ka Eesti valitsuse esindajad.

Veel hiljaaegu käisid Nitroferdi esindajad rahandusministeeriumis arutamas võimalust, et valitsus võiks anda maksusoodustust nii suurte investeeringute puhul, nagu on näiteks metanoolitehase rajamisse investeeritav kaks miljardit krooni.

Pärast kohtumist rahandusministriga teatas Gazpromi esindaja Eestis Sergei Zagrebailov, et rahandusminister avaldas põhimõtteliselt toetust Nitroferdi esindajatele.

Küsimusele, kas Nitrofert sai valitsuse toetuse, vastas Degtjarenko eile, et valitsus on andnud teatud lubadused.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Andres Hunt kinnitas, et mingeid konkreetselt ainult Nitroferdi suhtes kehtivaid maksusoodustusi ega lubadusi pole tema teada valitsus andnud. «Ma ei oska küll öelda, missuguseid lubadusi nad silmas peavad,» kommenteeris Andres Hunt Degtjarenko väidet. «Ühele ettevõttele ei tehta spetsiaalseid soodustusi,» nentis ta.

Hunt märkis, et Eesti seadusi arvestades on tegemist küll mingite maksusoodustustega, kuid need laienevad paljudele ettevõtetele. Ta nimetas seejuures hiljuti vastu võetud tulumaksu seaduse muutmise seadust, mis käsitleb regionaalseid soodustusi.

Nitroferdi möödunud aasta käive oli 471 miljonit krooni ning puhaskasum 57 miljonit krooni. Selleks aastaks prognoositakse umbes 500 miljoni krooni suurust käivet. Toodangust eksporditakse üle 90 protsendi. Ettevõttes töötab ligi 600 inimest.

Hetkel kuum